Wszystkie twarze Teda Cruza

„Po pierwsze pozwólcie mi powiedzieć: »Bogu niech będzie chwała! «. Dzisiejszy wieczór to zwycięstwo prawdziwie oddolnego ruchu. Dzisiejszy wieczór to zwycięstwo dla odważnych konserwatystów w stanie Iowa i w całym tym wspaniałym kraju! … Następny prezydent Stanów Zjednoczonych nie zostanie wybrany przez media! Nie zostanie wybrany przez establishment Waszyngtonu, nie zostanie wybrany przez lobbystów; lecz zostanie wybrany przez tę nieprawdopodobnie potężną siłę, w której zawiera się cała suwerenność naszego kraju, przez nas, naród, amerykański naród!”. Tymi słowami dziękował swoim wyborcom triumfator pierwszych republikańskich prawyborów w tegorocznej kampanii – Ted Cruz

Zwycięzca świętował też fakt, że jedno z haseł jego dotychczasowej kampanii właśnie nabrało prawdziwego znaczenia. TrusTED – to gra słów, może oznaczać „godny zaufania” i „zaufaj Tedowi”.
Tzw. Iowa Caucuses wygrał właśnie Ted Cruz (27,7 proc.), przed Donaldem Trumpem (24,3 proc.) i Marco Rubio (23,1 proc.).
Caucuses to spotkania zainteresowanych polityką mieszkańców, które odbywają się we wszystkich okręgach wyborczych stanu – w szkołach, przykościelnych salkach czy nawet w prywatnych domach. Po podliczeniu głosów zbieranych po ożywionych dyskusjach w dość nieformalny sposób (np. do wiaderek po popcornie) wybranych zostaje 28 z 2472 delegatów na główną konwencję partii, która odbędzie się w lipcu w Cleveland w stanie Ohio, gdzie zostanie ogłoszone nazwisko oficjalnego kandydata Republikanów na prezydenta.
Spotkania wyborców w Iowa są od 1972 r. pierwszym prawyborczym starciem, ściągając na ten niewielki stan (ok. 3 mln mieszkańców) uwagę mediów amerykańskich i światowych. Wyniki konkretnych kandydatów w Iowa uważa się za pierwszy sygnał o skali poparcia, jakiego mogą się oni spodziewać w kolejnych starciach prawyborczych. Prawybory w Iowa to również czas, w którym wielu kandydatów podejmuje decyzję o rezygnacji z dalszej walki o nominację. W tym roku...
[pozostało do przeczytania 87% tekstu]
Dostęp do artykułów: