Polityka wschodnia

Książka Pawła Kowala „Między Majdanem a Smoleńskiem” stanowi tego procesu doskonałą ilustrację. Autor nie idzie śladem innych dysydentów z Prawa i Sprawiedliwości i nie próbuje odcinać się od działań swojej formacji ani tym bardziej samego siebie – był wiceministrem spraw zagranicznych. Przeciwnie, jego książka (wywiad rzeka przeprowadzony przez Piotra Legutkę i Dobrosława Rodziewicza) to piękny pomnik wystawiony dokonaniom prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zarysowane są zarówno podstawowe zręby tej polityki, nawiązującej do idei prometejskich czy zgoła jagiellońskich, której patronami byli Józef Piłsudski i Jerzy Giedroyc, idei polegającej na ograniczaniu imperialnego charakteru Rosji, wspieranie ruchów niepodległościowych na obszarze dawnego ZSRR, a jednocześnie tworzenie aktywnej wspólnoty w centrum naszego kontynentu. Najbardziej znanym elementem tej polityki była wyprawa Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu prezydentów do Tbilisi, która z jednej strony powstrzymała rosyjską agresję, a z drugiej zademonstrowała jedność prezydentów środkowej Europy, stanowiąc zachętę na przyszłość. Gdyby do grupy tej dołączyły jeszcze Czechy i Węgry... Niestety, bezpardonowa walka wydana prezydentowi przez PO, prowadząca do groteskowych gier o samolot czy fotel, udaremniła rozkwit tych inicjatyw. A śmierć prezydenta w katastrofie smoleńskiej dopełniła reszty.

Zmieniły się również uwarunkowania geopolityczne – prezydentura Obamy i reset stosunków amerykańsko-rosyjskich umożliwił coraz bardziej imperialne zakusy Kremla. W większości państw „bliskiej zagranicy” wydarzenia toczyły się coraz bardziej po myśli Putina, przy pełnej bezradności i sprzecznych działaniach zarówno Unii, jak i polskiej dyplomacji. Stężał jeszcze bardziej reżim Łukaszenki na Białorusi, rozbijackie tendencje w obozie Pomarańczowych wyzerowały szanse Juszczenki, a wyniosły prorosyjskiego Janukowycza, Julia Tymoszenko – „królewna pomarańczowej rewolucji” – znalazła się w więzieniu....
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: