Do Włoch lepiej z paszportem… odporności? Italia wraca do aktywności turystycznej

Fot. Alessandro di Marco/PAPFot. Alessandro di Marco/PAP
Od 3 czerwca Włochy wchodzą w kolejną fazę „odmrażania” działalności gospodarczej i społecznej – jednak zamiast oddechu ulgi w związku z normalizującą się sytuacją, ciągle powstaje sporo pytań i niepewności. A tym to ważniejsze, że zaczyna się już sezon wakacyjny, zaś dochody z turystyki to olbrzymia część włoskiego budżetu.
 
Chaos związany z koronawirusem w Italii sięga już nawet kosmosu – oto Luca Parmitano, astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, palnął w jednym z wywiadów, że już w listopadzie wiedział o pandemii. Jak łatwo sobie wyobrazić, rozpętał burzę domysłów i teorii, także związanych z ewentualnymi źródłami takich informacji (USA? Rosja?). Musiał się szybko ze wszystkiego wycofywać, przepraszać i na Facebooku zamieścić post z wyjaśnieniami, że się przejęzyczył. Włoski brak pewności co do tego, jak będą wyglądać najbliższe tygodnie i miesiące, nie jest jednak spowodowany tylko problemami na „łączach” kosmos–Ziemia. Jeszcze trudniejsze są inne pola, na przykład komunikacji ze zwykłymi ludźmi czy te związane z podejmowanymi przez rządzących decyzjami i ich przełożeniem na życie prywatne i zawodowe Włochów – zarówno z punktu widzenia zwykłych turystów, jak i właścicieli lokali gastronomicznych, hoteli i ośrodków plażowych.
Poza tym, co oczywiste, czyli wojną na linii lewicowy rząd i prawicowa opozycja, dodać trzeba coś, co stanowi o włoskiej specyfice – same regiony mają spore kompetencje i możliwości autonomicznych decyzji. To tarcia między rządem a regionami stanowią w Italii jedno z głównych ognisk zapalnych wpływających na kształt spraw publicznych i obecne konflikty polityczne. Wszystko zaś zaczyna się od oceny stanu epidemii zarówno w całych Włoszech, jak i właśnie w regionach. Inaczej wygląda sytuacja w Lombardii, a inaczej choćby w Bazylikacie. I to powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu ewentualnych wakacji we Włoszech.
 
COVID free?
Zacznijmy więc od rzutu oka na...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: