Włoskie gazety jako dobro strategiczne. Prasa w czasie epidemii 

W sobotę 21 marca wszyscy we Włoszech w napięciu oczekiwali na wystąpienie premiera Giuseppe Conte, który miał ogłosić nowe zasady postępowania, czyli kolejny dekret związany z koronawirusem. Wystąpienie przesuwano z godziny na godzinę. Wreszcie o 23:20 na ekranach telewizorów pojawił się premier. Zaczął mówić, wyraźnie poruszony, czując, że jego słowa mają znaczenie historyczne. Media już następnego dnia, krok po kroku, wyjaśniały obywatelom, na czym polegają zasady walki z koronawirusem i jak będzie wyglądało życie Włochów w najbliższych tygodniach i miesiącach. 

Praca dziennikarzy jest traktowana we Włoszech ze specjalną atencją – to służba, która ma olbrzymie znaczenie dla efektywności podejmowanych działań. Po pierwsze, istotną rolę spełnia tu telewizja, która nie tylko transmituje ważne wystąpienia, konferencje czy debaty eksperckie, lecz także pełni misję edukacyjną. W RAI zrealizowano szereg reklam społecznych, w których telewizyjne gwiazdy namawiają do zachowań zgodnych ze wskazówkami instytucji państwowych. Jeszcze niedawno oglądaliśmy na scenie w San Remo zabawny duet – prezentera Amadeusa i komika oraz dziennikarza radiowego Fiorello. Obecnie w telewizji uczą oni Włochów, jak myć ręce, albo tłumaczą, dlaczego warto zostać w domu. Czasem w zabawnej formie – Fiorello opowiedział w trakcie jednego z programów, jak robił zakupy w sklepie w… kasku motocyklowym z opuszczoną szybką i na migi pokazywał, co chce kupić. 

Szkoda, że tak późno
Gdy w ową sobotę Conte mówił do narodu o tym, że Włochy od czasów II wojny światowej nigdy nie stały wobec tak trudnych wyzwań, wiele osób czuło dławienie w gardle. Zresztą sam premier był wzruszony. Tłumaczył, że nie ma innego wyjścia, jak tylko przez ograniczenie kontaktów międzyludzkich maksymalnie zdusić rozprzestrzenianie się wirusa. Aby to osiągnąć, nie wystarczy zmniejszyć ruch uliczny – trzeba także wygasić wszelką, niekonieczną z punktu widzenia...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: