Biden zmartwychwstały. Krajobraz po „Superwtorku”

W ciągu zaledwie tygodnia wyścig o nominację Partii Demokratycznej zmienił się nie do poznania. Joe Biden, skreślony już przez większość obserwatorów, odzyskał wigor, a z gry wypadło większość jego rywali, poza Berniem Sandersem.

Joe Biden odrodził się w Południowej Karolinie. To prawybory w tym stanie mogą okazać się punktem zwrotnym, jeśli to były wiceprezydent ostatecznie stanie do walki z Trumpem. Po bardzo słabym początku w pierwszych czterech stanach, gdzie Biden przegrywał nie tylko z Sandersem, ale często także z innymi, mniej poważnie traktowanymi kandydatami, jego kampania wydawała się ulegać szybkiej dekonstrukcji. Sam kandydat sprawiał wrażenie zrezygnowanego i pozbawionego energii. „Cud w Karolinie Południowej” nie polegał na samym fakcie zwycięstwa Bidena, bo większość sondaży dawała mu niewielką przewagę nad Sandersem. Tym, co wskrzesiło entuzjazm jego zwolenników i samego kandydata, był rozmiar zwycięstwa. Ostateczny wynik okazał się bowiem nawet o kilkanaście punktów procentowych lepszy niż najbardziej optymistyczne prognozy, a Biden z poparciem na poziomie 48,4 proc. zostawił daleko w tyle Berniego, na którego oddano 19,9 proc. głosów. 

Konsolidacja Bidena
Przekonujące zwycięstwo w Karolinie Południowej uruchomiło domino korzystnych wydarzeń dla kampanii Joe Bidena. Zanim jeszcze swoje głosy oddali wyborcy w kilkunastu stanach i terytoriach w ramach tzw. Superwtorku, Biden dosłownie w ciągu kilku dni niezwykle umocnił swoją pozycję. Po pierwsze, w Partii Demokratycznej udało się dokonać operacji, która nie wyszła Republikanom w 2016 roku, gdy Donald Trump wygrywał prawybory w kilku pierwszych stanach. Cztery lata temu partyjny establishment zlekceważył zagrożenie, a w wyścigu przez długi czas pozostawało zbyt wielu kandydatów, którzy dzielili pomiędzy siebie głosy przeciwników Trumpa. Choć było jasne, że najpoważniejszym kontrkandydatem dla kontrowersyjnego miliardera jest Ted Cruz, to...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: