Krawędzie

Ta epidemia nie będzie katastrofą dla ludzkości, wszystko na to przynajmniej wskazuje. Za kilka, kilkanaście miesięcy dostępna będzie szczepionka, która zwalczy wirusa. Niestety do tej pory zachorują setki tysięcy ludzi, a umrą kolejne tysiące. Jak widać, groźne epidemie zdarzają się współcześnie i będą się zdarzać. Postęp medycyny nie wykluczy ich całkowicie. Co gorsza, istnieje zagrożenie, że nowe zarazki powstaną w sposób sztuczny, wytworzone przez człowieka. Takie wydarzenia jak ostatnie pokazują, że nasza cywilizacja czasem nawet na wyglądających niepozornie zakrętach zbliża się do swoich krawędzi. Kiedyś może w sposób zupełnie zaskakujący dla nas samych te krawędzie przekroczyć. Jeszcze nie teraz…

Przykłady z historii są bardzo różne. Zdarzały się epidemie, które prowadziły do upadku państw, a nawet zagłady całych społeczności, ale w większości powodowały nieszczęścia dla samych ludzi, nie naruszając struktury społecznej. 

Obecna epidemia wywołuje strach, bo nie jest dobrze rozpoznana i wyszła z kraju, który ma słabą wiarygodność w sprawach naprawdę istotnych dla ludzi. 

Ograniczenie kontaktów handlowych i ruchu osobowego uderza bardzo mocno w gospodarkę. Nad Europą i tak krążyło widmo recesji, teraz raczej jest ona nieunikniona. Na razie nie widać jej w polskiej gospodarce. Radzimy sobie nadspodziewanie dobrze. Problem w tym, że wiecznie nie damy rady unikać ciosów, z którymi nie radzi sobie cały świat. Mieliśmy mnóstwo szczęścia w ostatnich latach, porządkując państwo i naprawiając finanse. Gdyby dziś rządziła PO, naprawdę oberwalibyśmy mocniej. 

Mimo nachalnej propagandy opozycji służba zdrowia też jest w lepszym stanie. Państwo poprawiło działanie swoich służb. W krytycznych sytuacjach można liczyć na Obronę Terytorialną. Jest szkolona na różne okoliczności i zagrożenia. 

Musimy jako społeczeństwo zachowywać się rozsądnie. Trzeba wspierać te działania władz, które pomagają w...
[pozostało do przeczytania 13% tekstu]
Dostęp do artykułów: