Przedziwna śmierć lewicy. Krótki żywot socjalistycznej nadziei

Spektakularna porażka Jeremy’ego Corbyna w ostatnich wyborach parlamentarnych sprawiła, że w Wielkiej Brytanii zaczęto się zastanawiać, jaka przyszłość czeka Partię Pracy. Negatywny trend dotyczy jednak większości partii lewicowych na Zachodzie.

Jeszcze niedawno wydawało się, że mamy do czynienia z renesansem socjalizmu w państwach zachodnich. Dwóch polityków: Jeremy Corbyn w Wielkiej Brytanii i Bernie Sanders w USA zrobiło w krótkim czasie zawrotną karierę, w dodatku używając socjalistycznych haseł i nomenklatury w sposób, na który dawno nie odważył się żaden polityk lewicy, przynajmniej od czasu antysocjalistycznej krucjaty Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Szczególnie zwracano uwagę na podeszły wiek obydwu polityków i fakt, że zamiast podążać trajektorią charakterystyczną dla schyłkowego okresu politycznej kariery, nagle dostali niesamowitego wiatru w żagle. Stawiano hipotezy, że za tym niespodziewanym zwrotem akcji musi kryć się jakiś potencjał szczególnego historycznego momentu, polityczna atmosfera dojrzała do wielkiego powrotu socjalizmu na scenę. Pupilkiem mediów stał się szczególnie Bernie Sanders, w którego kampanię autentycznie i spontanicznie zaangażowała się spora liczba młodych ludzi. Zachwycano się tym, jak ten stary polityczny wiarus, na pierwszy rzut oka wyglądający, jakby właśnie obudził się po kilkudziesięcioletniej hibernacji, potrafi nawiązać kontakt z pokoleniem dwudziestoparolatków.
Problem w tym, że choć entuzjazmu było dużo, to pomysły Corbyna i Sandersa były w stanie rozgrzać stosunkowo małą część elektoratu. Sanders przegrał z Hillary Clinton w 2016 roku, a i w tych prawyborach nie jest faworytem, choć mająca większe szanse Elizabeth Warren też jest zwolenniczką części jego socjalistycznych pomysłów. Wszystko wskazuje jednak na to, że ani pomysły Corbyna, ani Sandersa, ani młodych „lwic lewicy” takich jak Alexandria Ocasio-Cortez nie pomogą lewicy rozwiązać problemu kurczącego się elektoratu.
...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: