Wyzwania współczesności wymagają wszechstronnego eksperta. Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo krajowej cyberprzestrzeni

Technologie komputerowe i internetowe są już tak powszechne, że niemal nie zwracamy na nie uwagi. Coraz więcej obszarów życia jest od nich uzależnionych. Wzrasta nasz komfort, ale też pojawiają się zagrożenia.

Z globalną siecią łączą się już nie tylko komputery i smartfony, ale też lodówki, uliczne kamery monitoringu i bramy domów. Coraz bardziej widoczna staje się obecność autonomicznych, uczących się programów, czyli sztucznej inteligencji. Już ponad połowa Polaków (52,3 proc.) uważa, że sztuczna inteligencja (AI) ma wpływ na ich codzienne życie. Państwowy Instytut Badawczy NASK pracuje poprawą niezawodności i bezpieczeństwa sieci. Dyrektor NASK powołał w tym roku Centrum Analizy Danych i Zastosowań Sztucznej Inteligencji AIDA (Artificial Intelligence and Data Analysis), które ma na celu integrowanie kompetencji i środowisk wokół badań nad AI i jej zastosowaniami. Specjaliści NASK rozwijają narzędzia AI w biometrii i w walce z cyberzagrożeniami, co wiąże się z misją NASK jako podmiotu będącego głównym gwarantem cyberbezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej cywilnego sektora państwa polskiego.
W NASK PIB działa rejestr nazw w polskiej narodowej domenie – .pl. Obecnie w domenie tej istnieje ponad 2,6 mln nazw.

Jako jeden z trzech CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, ang.  Computer Security Incident Response Team) najwyższego poziomu NASK jest odpowiedzialny za obsługę incydentów cyberbezpieczeństwa z obszaru całego kraju. CSIRT NASK dba o bezpieczeństwo tzw. operatorów usług kluczowych, czyli takich firm, które dostarczają usługi niezbędne dla społeczeństwa – opiekę medyczną, energię elektryczną, wodę pitną, usługi finansowe.

W strukturze NASK PIB działa również jedyny w Polsce, służący ogółowi polskich internautów zespół reagowania na szkodliwe i nielegalne treści w internecie: Dyżurnet.pl, współpracujący z policją i Interpolem.

Przeciętnie rodzice szacują czas...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: