PGNiG gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wydobycie krajowe, import LNG, działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dzięki wsparciu rządu RP buduje niezależność energetyczną Polski. Koncentrujemy się na zapewnieniu polskiemu społeczeństwu i przedsiębiorcom nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego po konkurencyjnych cenach. Jesteśmy liderem wydobycia gazu ziemnego w Polsce, ale nasza marka jest rozpoznawana i ceniona także przez zagranicznych partnerów.

Dajemy stabilne zatrudnienie blisko 25 tys. pracowników Grupy Kapitałowej. Z podatków i opłat płaconych przez PGNiG korzystają gminy w całej Polsce – tylko w 2018 r. było to ok. 200 mln zł.

Zatrzymaliśmy trend spadkowy w wydobyciu gazu z polskich złóż. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło m.in. na rewitalizację ponad 60-letniego, najdłużej eksploatowanego polskiego złoża Przemyśl. Jego potencjał szacujemy obecnie na dodatkowe 20 mld m³ gazu ziemnego.
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i wzrost krajowego wydobycia gazu to również cele wyróżnionego godłem „Teraz Polska” programu Geo-Metan, który polega na przedeksploatacyjnym odzyskiwaniu metanu z pokładów węgla. PGNiG realizuje go z Państwowym Instytutem Geologicznym. Jeśli projekt wejdzie w fazę komercyjną, krajowe wydobycie wzrośnie nawet o 1 mld m³ gazu rocznie.
Popyt na gaz w Polsce stale rośnie – w 2015 r. wynosił ok. 15 mld m³, a już w 2018 r. ok. 18 mld m³. Zaopatrujemy w niego blisko 7 mln gospodarstw domowych, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także największe polskie firmy. Dlatego musimy zagwarantować pewność dostaw. Niestety takiej pewności nie mamy w przypadku rosyjskiego kontrahenta, który od 2004 r. – bez podania przyczyny – 7 razy ograniczał nam dostawy gazu. Jesteśmy przekonani, że tylko zróżnicowanie dostawców i kierunków importu jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego od prawie czterech lat PGNiG prowadzi skuteczne działania na rzecz uniezależnienia Polski od dostaw gazu ze Wschodu. Nawiązaliśmy współpracę z rzetelnymi i...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: