Bez innowacji nie będzie rozwoju. Czwarta rewolucja przemysłowa zintegruje technologie cyfrowe

Wbrew obiegowym opiniom czwarta rewolucja przemysłowa nie spowoduje, że roboty zabiorą nam pracę. Wręcz przeciwnie, gospodarka będzie potrzebować większej liczby pracowników. Wyzwaniem będzie ich odpowiednie przygotowanie.

Czy Przemysł 4.0 jest dla ludzi szansą, czy zagrożeniem? Czy warto inwestować w najnowsze rozwiązania? Czy edukacja nadąża za zmianami w gospodarce? Z takimi kwestiami mierzyli się eksperci – praktycy podczas debaty "Między teraz a Przemysłem 4.0 – ścieżki dojścia" w Krynicy Zdroju.

Dobry czas dla innowacji
Na początku dyskusji, paneliści zastanawiali się, czy istnieje dobra definicja  Przemysłu 4.0. Wymieniali takie pojęcia jak rewolucja cyfrowa, rewolucja technologiczna, internet rzeczy, sztuczna inteligencja, ale zaznaczyli, że nie są to elementy, które w pełni charakteryzują omawiane zagadnienie.
Zdaniem prof. Anny Timofiejczuk, prezes Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, czwarta rewolucja przemysłowa to tak naprawdę ewolucja, a nie rewolucja. – To proces, który cały czas się toczy. To, co odróżnia go od poprzednich rewolucji przemysłowych, to szybkość zmian – zauważyła. – Obecnie zaawansowanie technologiczne firm jest na ogół bardzo wysokie. Podstawą Przemysłu 4.0 jest integracja tych wszystkich technologii cyfrowych, stosowanych już od pewnego czasu – podkreśliła profesor.
Z tą opinią zgodził się Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). – Mamy raczej do czynienia z szybką ewolucją, która cały czas przyspiesza. Dziś implementujemy w gospodarce innowacyjne rozwiązania, ale większość z nich jest od dawna dobrze znanych. Wchodzą one teraz na kolejny poziom rozwoju – mówił Kolczyński.
Podkreślił, że obecnie istnieje najlepszy czas na realne wprowadzanie rozwiązań, gdyż Polska jest w szczycie koniunktury, a nasza nauka ma dziś odpowiedni zasób finansowy. – Nie będzie rozwoju gospodarczego bez ciągłego wprowadzania innowacyjnych...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: