Państwo ułatwi e-rozwój przedsiębiorstwom. Chmura krajowa – strategiczna infrastruktura gospodarki 4.0

Ostatnia edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy to także debata na temat rozwoju usług technologicznych najnowszej generacji. Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony został Operatorowi Chmury Krajowej, spółce której udziałowcami są PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju.

Wzrost wykorzystania usług chmurowych jest silnym trendem światowym, który pozwala na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw. W krajach europejskich znajdujących się w czołówce innowacyjności nawet co druga firma korzysta z rozwiązań tzw. chmury obliczeniowej (Cloud Computing). W naszym kraju, mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego, postępującego unowocześnienia biznesu i administracji oraz ich radykalnej cyfryzacji, wciąż stosunkowo rzadko wykorzystuje się Cloud Computing. Zaledwie 11 proc. polskich firm korzysta z tego rozwiązania, podczas gdy np. w Finlandii takich firm jest ok. 70 proc. Tymczasem Chmura Krajowa pozwala zaspokajać szereg potrzeb niezbędnych w rozwoju firm, takich jak dostęp do większej mocy obliczeniowej, możliwości bezpiecznego przechowywania danych, szybkiego powoływania środowisk deweloperskich, nowoczesnych, zdalnie sterowanych stanowisk pracy czy oprogramowania ułatwiającego zarzadzanie.

Chcemy więcej polskich firm w chmurze
– Chcemy zmienić obecny stan rzeczy, w którym polskie firmy oraz instytucje administracji publicznej w stosunkowo niewielkim stopniu korzystają z usług chmury obliczeniowej – zadeklarował Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego. – Dzięki jej wykorzystywaniu mogą one zwiększać swoje przewagi biznesowe. W chmurze mogą w sposób bezpieczny przechowywać swoje dane i przetwarzać je. Choć znajdujemy się na początku wdrażania jej usług, liczymy, że w ciągu trzech–pięciu lat znaczenie Chmury Krajowej znacząco wzrośnie. Postanowiliśmy zająć się tym tematem, ponieważ PKO Bank Polski od lat jest liderem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w sektorze bankowym. Rozwiązania chmurowe chcemy...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: