Na przekór chińskiemu smokowi. Amerykańska pomoc dla Tajwanu

W ostatnim czasie dyplomacja między Waszyngtonem a Pekinem przeżywa poważny kryzys. Tłem sporu są kwestie handlowe i wzajemne zwiększanie stawek celnych na towary. Solą w oku władz ChRL jest także prowadzona przez Stany Zjednoczone polityka dozbrajania Tajwanu, określanego przez Pekin mianem „zbuntowanej prowincji”.

Konflikt między USA a Chinami trwa od blisko roku. Waszyngton, nakładając cła na chiński eksport, chciał zmusić Pekin do zmiany polityki handlowej i gospodarczej. W odwecie Chiny postąpiły tak samo, wskazując, że robią to w imię ochrony własnych interesów. Po szczycie G7, który pod koniec sierpnia odbył się we francuskim Biarritz, Trump stwierdził, iż żałuje, że cła na chińskie towary nie były wyższe. Dodał jednak, że w jego opinii Chinom zależy na podpisaniu umowy handlowej z USA. Napięcie starał się stonować chiński wicepremier Liu He, który kilka dni później przyznał, że tylko na drodze wzajemnego dialogu i spokojnej atmosfery da się dojść do konsensusu.

Myli się jednak ten, kto uważa, iż źródłem napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są wyłącznie kwestie handlowe. Komunistyczne władze ChRL z głębokim oburzeniem reagują bowiem na wszelkie przejawy prowadzenia dyplomacji z Tajwanem, nie mówiąc już o konkretnym wsparciu dla tej republiki. Chiny nigdy nie wykluczyły użycia siły w celu przywrócenia swojego zwierzchnictwa nad wyspą i wielokrotnie potępiały sprzedaż broni władzom w Tajpej.

Donald Trump, od momentu objęcia prezydentury, sukcesywnie dozbraja jednak tamtejszą armię. Najnowszym potwierdzeniem tej tezy jest coraz bardziej prawdopodobne przyspieszenie kontraktu na sprzedaż Tajwanowi 66 myśliwców wielozadaniowych F-16V wraz z wyposażeniem, radarami i uzbrojeniem za kwotę ok. 8 mld dolarów. Zwolennikami priorytetowego potraktowania tej umowy są m.in. czołowi przedstawiciele obu izb Kongresu USA. To ważna deklaracja, gdyż to właśnie dwuizbowy parlament zatwierdza ostatecznie umowy na...
[pozostało do przeczytania 49% tekstu]
Dostęp do artykułów: