Von der Leyen i nowa Europa. Szansa dla Europy Środkowej

Nowa szefowa Komisji Europejskiej staje przed bardzo trudnym zadaniem – zjednoczenia podzielonej Europy w misji odnowienia Unii Europejskiej. Ma pełną świadomość, że aby zrealizować swoją wizję, będzie potrzebowała wsparcia i współpracy państw naszego regionu.

Nowej szefowej KE bardzo trudno będzie zadowolić wszystkich. Chcąc udobruchać Zielonych i socjalistów oraz podnosząc sprawy ekologii i praworządności, narazi się na sprzeciw państw nowej Europy. Gdy będzie się starała odwdzięczyć państwom V4 za poparcie dla swojej nominacji, to brukselscy radykałowie uznają to za pakt z populistycznym diabłem.

Tour de Europa
Proces uzyskania poparcia Parlamentu Europejskiego dla swojej kandydatury był dla Ursuli Von der Leyen wyjątkowo trudny i wyboisty. Rzadko który kandydat w przeszłości musiał się na serio obawiać, że po otrzymaniu nominacji Rady Europejskiej może mieć problem z uzyskaniem większości w PE. Ale parlament wyjątkowo się znarowił i duża część europosłów odczuwała potrzebę, by pokazać przywódcom państw, że nie będą tylko maszynką do głosowania. Von der Leyen ostatecznie przeszła, ale liczba uzyskanych głosów nie mogła być dla niej satysfakcjonująca. Poza tym wewnętrzne napięcia pomiędzy państwami i frakcjami w PE zostały tylko na chwilę okiełznane i lada moment mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Dlatego też Niemka postanowiła zerwać z powszechnie obowiązującą w Brukseli zasadą, że wakacje są świetne, a w okresie letnim nic ważnego się nie dzieje, i pracowicie zabrała się do sondowania nastrojów w europejskich stolicach. Ma już za sobą wizyty w Zagrzebiu, Madrycie i Rzymie, spotkała się z premierem Czech Andrejem Babiszem i Viktorem Orbánem. Wcześniej też odbyła wizyty w Paryżu i Warszawie. Swoją agendę w roli szefowej KE przedstawiała jako skupioną na rozwoju Europy jako całości i niwelowaniu różnic pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami. Von der Leyen zdaje sobie sprawę, że obecnie właściwie...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: