BGK pomógł zasilić polską gospodarkę kwotą 100 mld zł. Jak dobrać instrumenty finansowe do konkretnych inwestycji

Sektor bankowy powinien mocniej zaangażować się w szukanie optymalnych rozwiązań dla tworzących się projektów inwestycyjnych zamiast stosować wyłącznie proste mechanizmy finansowania i czekać na szybki zwrot z inwestycji – powiedziała w trakcie panelu o europejskich inwestycjach Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do końca I kwartału br. wartość gwarancji udzielonych przez BGK z programu de minimis wyniosła blisko 58 mld zł. Tym samym bank zabezpieczył kredyty przedsiębiorców o wartości 102,5 mld zł.
Zdaniem szefowej Banku Gospodarstwa Krajowego, Beaty Daszyńskiej-Muzyczka, inwestycje potrzebują odpowiedniego lewarowania i mobilizowania kapitału poprzez mechanizmy bankowe. – Chodzi o takie instrumenty i produkty, które pozwalają nie tylko wydać środki, ale dzięki lewarowaniu jak najlepiej i jak najefektywniej wykorzystać je do budowania gospodarki. Zadaniem nas, jako bankowców, jest znalezienie najlepszego rozwiązania, aby sfinansować dany projekt – powiedziała prezes. Jej zdaniem pieniędzy w systemie finansowo-bankowym jest wystarczająco dużo, aby mierzyć się nawet z najbardziej wymagającymi projektami. Daszyńska-Muzyczka zastanawiała się również, czy sektor w ogóle dostrzega te trudne projekty, czy tylko liczy na proste i łatwe finansowanie oraz szybki zwrot z inwestycji. – Prawdopodobnie jest to problemem, bo często słyszę od przedsiębiorców, że mają projekty, tylko nikt nie chce ich sfinansować. Dzisiaj zaczynamy rozmawiać z europejskimi instytucjami o tym, jak wykorzystywać tzw. blended instruments, czyli połączenie różnych rozwiązań finansowych. Chcemy dopasowywać rozwiązania, a nie tylko stosować proste finansowanie projektów – powiedziała prezes BGK.
Bank ma doświadczenie w stosowaniu rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby firm i wspierają rozwój gospodarki. Flagowym programem są gwarancje de minimis.
Szefowa BGK przypomniała, że przed kilkoma laty bank był jedną z...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: