LOT wchodzi na rynek przewozu leków. Przewoźnik wystąpił o prestiżowy certyfikat IATA

LOT stale rozwija siatkę połączeń, dzięki czemu w 2018 roku przewiózł 8,9 mln pasażerów, o dwa miliony więcej niż rok wcześniej. Ale polski przewoźnik konsekwentnie poszerza też swoją ofertę dla cargo. Ma w tym pomóc m.in. specjalny certyfikat IATA, potwierdzający transport leków i wartościowych produktów farmaceutycznych w najwyższym światowym standardzie.

Proces certyfikacji trwa, a LOT spodziewa się zakończyć go do końca października tego roku. LOT Cargo, czyli zajmujące się transportem towarów Biuro Cargo i Poczty działające w ramach spółki, już teraz przewozi niektóre leki w ramach umów z producentami i dystrybutorami. Jednak wielu producentów zleca transport wyłącznie liniom posiadającym certyfikat CEIV Pharma (Centre of Excellence Independent Validators Pharma) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego IATA.

Jak informuje LOT, uzyskanie certyfikatu CEIV Pharma otworzy mu dostęp do przewozów o rocznej wartości ponad 100 mln zł. Towary farmaceutyczne, które LOT Cargo planuje transportować po uzyskaniu certyfikatu, to m.in. insulina (której Polska jest jednym z największych producentów), a także antybiotyki i szczepionki. Przewoźnik zamierza wejść również na rynek transportu produktów stosowanych w weterynarii.

Uzyskanie certyfikatu oznacza konieczność spełnienia licznych wymogów, wśród których jest m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury na całej trasie przewozu, od 2 do 8 st. C. Personel spółki musi przejść specjalistyczne szkolenie dotyczące zarówno procedur handlingowych, czyli bezpośredniego, fizycznego kontaktu z towarami, jak i postępowania z dokumentami. Certyfikacji podlegają również partnerzy LOT Cargo, czyli m.in. firmy obsługujące dowóz leków na lotniska i ich odbiór z docelowych portów lotniczych. – Producenci specjalistycznych produktów farmaceutycznych chcą mieć pewność, że ich towary będą transportowane w odpowiednich warunkach i że na żadnym etapie transportu nie...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: