Jak ojciec Wiktora Zborowskiego zachwalał likwidację niezawisłości sądów. W latach stalinowskich organizował Prokuraturę Generalną

„Jestem gorszego sortu” – pod takim hasłem manifestował w obronie praworządności aktor Wiktor Zborowski, były członek PZPR. Czy aż tak surowa samoocena była słuszna? Ojciec aktora Adam Zborowski to współtwórca Prokuratury Generalnej PRL, który został wiceministrem sprawiedliwości i jeszcze w latach 70. chwalił dekrety stalinowskie, które były narzędziem eliminacji patriotów. Wychwalał też… brak niezawisłości sądów, stwierdzając, że służą one „ochronie zasad ustroju” oraz „utrwaleniu prawidłowego kierunku zmian”.

Demonstrował w obronie Trybunału Konstytucyjnego i praworządności z emblematem „Jestem gorszego sortu”. Żądał niezwłocznej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Aktor Wiktor Zborowski, w PRL członek PZPR, nie wspomina o roli swojego ojca w totalitarnym państwie.

Szmalcownicy z PiS i genitalia na Wielkanoc
Wiktor Zborowski zaktywizował się w internecie w czasie rządów PiS. Na swoim profilu internetowym wspólnie z KOD-em oburza się na łamanie praworządności i zasad państwa prawa przez PiS. W grudniu 2015 r. propagował w sieci nagranie z Sejmu, na którym poseł Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oskarża PiS o łamanie konstytucji. Domagał się też razem z KOD natychmiastowej publikacji przez premier Beatę Szydło wyroków TK.
Mediom mówił, że to, co się dzisiaj w kraju dzieje, „przekroczyło już wszelkie normy demokratyczne i zagraża nie tylko naszej demokracji, ale i naszej wolności”. Po reakcji internautów na jego słowa atakował ich: „Po mojej wypowiedzi dla Onetu wylało się w moim kierunku szambo szmalcowniczych spadkobierców. Wreszcie poczuli się u siebie. Wprawdzie ciągle anonimowo, ale już u siebie. Dlatego trzeba protestować przeciw władzy, której po drodze z tym »najlepszym, szmalcowniczym sortem Polaków«". Innym razem aktor propagował w sieci nazywanie polityków PiS „baranami” przez reżysera Andrzeja Saramonowicza.
Aktor poskarżył się po jednej ze swych eskapad ekologicznych „...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: