Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Wlk. Brytania zgadza się na warunki UE
Negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier po zakończeniu kolejnej rundy rozmów z rządem brytyjskim poinformował, że doszło do porozumienia w sprawach okresu przejściowego, praw obywateli UE i rozliczeń finansowych, a „nie ma go jeszcze w kwestii irlandzkiej granicy”. Nastąpił jednak „decydujący krok w naszych negocjacjach, obejmuje on znaczną część przyszłej umowy” – powiedział Barnier. Brytyjski minister David Davis potwierdził, że obie strony „uzgodniły rozdziały porozumienia dotyczące rozliczeń finansowych i praw obywatelskich”. Ministrowie 27 państw UE poparli to porozumienie.

Porozumienie w sprawie „pracowników delegowanych”
Państwa UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie „dyrektywy o pracownikach delegowanych”. Okres delegowania ustalono na 12 miesięcy, z możliwością wystąpienia o dodatkowe 6 miesięcy. Po tym okresie cudzoziemski „pracownik delegowany” ma zostać objęty prawem kraju, w którym pracuje. Inne wynikające z tej dyrektywy utrudnienia to m.in. możliwość stosowania przez państwa (wobec firm delegujących pracowników) układów zbiorowy obowiązujący w danym regionie czy branży. Te przepisy będą niekorzystne m.in. dla firm polskich, delegujących tysiące pracowników do pracy w Niemczech czy Francji.

Za ujednoliceniem CIT
Parlament Europejski poparł lewicowy projekt wprowadzenia jednolitej stawki podatku CIT (od dochodów przedsiębiorstw) w całej UE. Ma to zapobiec „wykorzystywaniu podatkowych luk” przez międzynarodowe korporacje. Za projektem głosowało 438 eurodeputowanych, a 145 było przeciw. Ostateczna decyzja władz UE zapadnie za kilka miesięcy.

Litwa chce przeznaczać na obronę 2,5 proc. PKB
Litewska Rada Obrony Państwa postanowiła stopniowo zwiększać wydatki na cele obronne, tak aby w roku 2030 wyniosły one 2,5 proc. PKB. W tym roku po raz pierwszy przeznaczono...
[pozostało do przeczytania 20% tekstu]
Dostęp do artykułów: