Wiosenne porządki w Białym Domu. Pompeo nowym sekretarzem stanu

Zdjęcie z funkcji Rexa Tillersona pokazało, że Donald Trump priorytetowo traktuje politykę zagraniczną. Nowy sekretarz stanu – Mike Pompeo ma zapewnić wspólny front w dyplomacji Białego Domu.

W niedawnych zmianach w amerykańskiej administracji najmniej zaskakujące było to, że Rex Tillerson pożegnał się ze swoim stanowiskiem. Zaskoczeniem okazał się moment, w którym do zmiany doszło, bo w ostatnich tygodniach wydawało się, że współpraca pomiędzy szefem dyplomacji a prezydentem układa się poprawnie. Dla znających charakter i dotychczasowy sposób zarządzania Donalda Trumpa mniej zaskakujący musiał być styl, w którym zmiana została przeprowadzona. Znowu centralną rolę odegrał tweet prezydenta. To z niego, według wielu dziennikarzy, Rex Tillerson miał się dowiedzieć, że nie jest już sekretarzem stanu.

Koniec paliwowego giganta
Rex Tillerson przez całe dorosłe życie był przyzwyczajony do stałego zatrudnienia. Ponad cztery dekady w Exxon Mobile sprawiły, że był jednym z tych prezesów, których utożsamia się ze sprawowanym stanowiskiem i firmą, dla której pracują. Jego przygoda z polityką znajduje się na kompletnie przeciwnym biegunie. Nieco ponad rok na stanowisku sprawił, że Rex Tillerson został najkrócej sprawującym urząd sekretarzem stanu w historii.
Departament Stanu to jedna z najbardziej złożonych instytucji i biurokratycznych machin w Waszyngtonie. Korporacyjna przeszłość Tillersona miała sprawić, że jego mocną stroną powinno być zarządzanie dużym zespołem. Z tym jednak były problemy. Sekretarz stanu miał kłopoty z obsadzeniem kluczowych stanowisk, a wielu dyplomatów zachowywało się tak, jakby dalej obowiązywały reguły wypracowane przez osiem lat prezydentury Obamy. Doskonale było to widać, gdy prezydent zdecydował o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Z wydanego wtedy komunikatu Departamentu Stanu wynikało, że choć rzeczywiście Jerozolima jest stolicą, to jednocześnie… nie leży na terenie...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: