Naftowe interesy „Lwa Babilonu”. Przebierańcy i gigantyczne oszustwa na VAT

Jeden z najbardziej znanych i wpływowych polskich generałów Mieczysław Bieniek pracował dla paliwowego barona podejrzanego o wyłudzenie blisko 50 mln zł podatków. Pracę miał mu załatwić… fałszywy agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który obecnie przebywa w areszcie. Sprawę bada prokuratura.

Jego nazwisko znają nawet ci, którzy nie interesują się armią. To jeden z najbardziej wpływowych i znanych polskich wojskowych. 67-letni dziś Mieczysław Bieniek, okrzyknięty przez media „Lwem Babilonu”, to członek bardzo elitarnego grona czterogwiazdkowych generałów. Dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Iraku, doradzał ministrowi obrony narodowej Bogdanowi Klichowi, a następnie został najwyższym rangą polskim dowódcą w strukturach NATO. Gdy z końcem grudnia 2014 r. odszedł z wojska, trafił do biznesu. Dziś może mieć jednak poważne problemy. Prokuratura Regionalna w Katowicach i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) badają kulisy jego współpracy z firmami paliwowymi podejrzewanymi o wielomilionowe oszustwa podatkowe – ustaliła „Gazeta Polska”. To jeden z wątków postępowania dotyczącego fałszywych funkcjonariuszy służb specjalnych powołujących się na wpływy w administracji państwowej. Z ustaleń „GP” wynika, że nazwisko gen. Bieńka pojawiło się w treści dwóch zarzutów postawionych jednemu z ośmiu podejrzanych w tym śledztwie – Tomaszowi Sz. Ten fałszywy agent CBA, przebywający obecnie w areszcie, usłyszał zarzuty m.in. przyjęcia 800 tys. zł od barona paliwowego Pawła K. za objęcie jego interesów rzekomym parasolem ochronnym służb specjalnych. Jednym z jego elementów miało być właśnie zatrudnienie Bieńka. Oprócz tego Sz. pomógł córce generała dostać pracę w innej – powiązanej – firmie zajmującej się handlem paliwami. 

Oskarżony biznesmen i wejście w paliwa
Tomasz Sz., rocznik 1963, od początku lat 90. działał w branży ochroniarskiej (świadczył usługi m.in. Agorze). W tym czasie zaczął budować swoje relacje z...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: