Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Ostrzeżenie przed finansowym kryzysem
W wywiadzie udzielonym „Financial Times”, ustępujący minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble ostrzegł, że działania banków centralnych wielu państw – pompowanie na rynki i dla rządów bilionów dolarów – grożą powstaniem „nowych baniek” i kolejnym światowym kryzysem finansowym. A coraz większe poziomy globalnego zadłużenia państw i banków stanowią znaczne zagrożenie dla światowej gospodarki. Minister ocenił, że trwający gospodarczy boom w Niemczech potwierdza słuszność tych działań ekonomicznych, które „trzymają się zasad” i unikają deficytu budżetu. Przypomniał, że Niemcy już od roku 2014 mają zrównoważony budżet.
Rząd Francji chce kolejnych 10 tys. uciekinierów
Władze Francji zakomunikowały, że w ciągu najbliższych dwóch lat zamierzają umożliwić legalny wjazd do Francji 10 tys. uchodźców, którzy obecnie przebywają w Turcji, Libanie, Jordanii, Nigrze lub Czadzie. Szef MSW Gerard Colombe poinformował, że proces ich przyjmowania powinien zakończyć się do października 2019 r. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, od stycznia do września br. przybyło do Europy ponad 100 tys. migrantów i uchodźców, z których prawie 86 tys. dotarło z Libii do Włoch.
Kosztowne sankcje
Najnowsze badania austriackiego instytutu ekonomicznego WIFO wykazały, że sankcje UE nałożone na Rosję latem roku 2014 kosztowały kraje Europy – do początku br. – około 30 miliardów euro. Najwięcej miał stracić Cypr, którego eksport do Rosji spadł w ciągu tego czasu aż o 34,5 proc. Grecja i Chorwacja straciły 23,2 i 21 proc. swego wcześniejszego eksportu do Rosji. Łączny eksport krajów UE do Rosji spadł ze 120 mld euro w roku 2013 do 72 mld euro w 2016. Polska i Wielka Brytania straciły przez sankcje UE po 3 mld euro, a Austria blisko 1 mld euro.
Darmowe mieszkania dla uciekinierów
Rząd włoskiego Tyrolu Południowego chce przyznawać...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: