Dziwna śmierć Europy. Jaka przyszłość czeka Stary Kontynent

Kryzys imigracyjny nie uwidocznił niewystarczającej tolerancji u europejskich społeczeństw. Problemem jest raczej brak zdrowego rozsądku u polityków i ich niechęć do podejmowania trudnych decyzji.

Przed sądem w Anglii staje mężczyzna, który wypalił na ciele nieletniej dziewczynki literę M (od imienia Mohammed) na znak tego, że jest ona jego własnością. Jeden z zamachowców ze Szwecji aż do momentu ataku pobierał świadczenia społeczne, w sumie ponad 19 tys. euro. Choć w latach 60. śmiano się z tych, którzy mówili, że w Londynie będą ulice, na których nie będzie mieszkał żaden biały, dziś można tak powiedzieć o całych dzielnicach, a biali Brytyjczycy stanowią w stolicy Anglii mniejszość. To jest obraz, wyłaniający się z książki „The Strange Death of Europe” Douglasa Murraya. Autor opisuje Europę sparaliżowaną nie tylko przez kryzys migracyjny, ale też przez lewicową ideologię, która w skuteczny sposób uniemożliwia obronę przed zagrożeniami.

Opinia publiczna sobie
Lewicowe media starają się nas co chwilę przekonać, że głównym problemem związanym z imigracją są rasizm, ksenofobia i uprzedzenia, jakimi kierują się europejscy tubylcy. Jak pokazuje jednak w swojej książce Murray, takie opinie są najdalsze od prawdy. Trudno byłoby znaleźć na świecie inne społeczeństwa, których podstawowym instynktem jest pomagać tym, którzy lądują u ich brzegów. Mieszkańcy niewielkiej greckiej wyspy Lesbos, która stała się jednym z głównych punktów przerzutowych na migracyjnych szlakach, początkowo powitali uchodźców z otwartymi ramionami. Dzielili się jedzeniem, nie przeszkadzały im namioty rozstawiane na wszystkich skrawkach miejskiej zieleni. W najcięższym momencie zimy wielu z nich zaprosiło imigrantów do swoich domów.
Problemy zaczęły się jednak pojawiać, gdy liczba przybyszów rosła, a ani Unia Europejska i grecki rząd robiły niewiele, aby ją powstrzymać. Roszczeniowo nastawieni migranci, niezadowoleni z powolnego...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: