Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Wspieranie mistrzów od najmłodszych lat. „Poznaj Polskę na sportowo” oczami trenerów i najmłodszych zawodników

fot. mat. pras.
fot. mat. pras.

W przedświątecznym numerze rozmawialiśmy z ministrem Przemysławem Czarnkiem i prezesem Cezarym Kuleszą o wspólnej inicjatywie MEiN i PZPN „Poznaj Polskę na sportowo”. Poznaliśmy założenia programu, w ramach którego młodzi zawodnicy wyjeżdżali na mecze klubowe, odkrywali historię piłki nożnej i klubów ze swojego miasta. Podsumowanie inicjatywy odbyło się podczas ostatniego sprawdzianu Biało-Czerwonych przed mundialem, a najlepsi uczniowie, rywalizujący w quizie wiedzy o piłce nożnej, wzięli udział w „Wielkim teście o piłce nożnej” zorganizowanym wspólnie z Telewizją Polską. 

Nie tylko mecze

Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodych zawodników oraz ich opiekunów. Dziś chcemy pokazać, jaki był odbiór tego przedsięwzięcia, jakie opinie i spostrzeżenia przedstawiali uczestnicy programu „Poznaj Polskę na sportowo” oraz co dla uczniów i ich opiekunów było najważniejsze w wyjeździe na mecz reprezentacji Polski, który został rozegrany na stadionie stołecznej Legii.
– Ten dzisiejszy wyjazd nie polega tylko na spędzaniu czasu na meczu. Przyjechaliśmy kilka godzin wcześniej, żeby pospacerować po najważniejszych miejscach naszej stolicy. Wiadomo, że nie wszystko można zobaczyć w kilka godzin, ale staraliśmy się odwiedzić najważniejsze miejsca, które myślę, że każdy młody patriota powinien znać – powiedział wychowawca jednej z grup z Rzeszowa. Podkreślił, że rozrywkę można łączyć z edukacją, wychowaniem i kształtowaniem postaw. 

Sposób na kształtowanie patriotyzmu

Uczestnicy programu mówili również, że udział w meczu reprezentacji Polski jest radosnym okazywaniem patriotyzmu. Wspólne śpiewanie hymnu, kibicowanie reprezentacji wspiera budowanie tożsamości, kształtuje przywiązanie do symboli i barw narodowych. – Myślę, że kibicowanie reprezentacji Polski to jest szeroko pojęty patriotyzm. Młodzi ludzie po raz pierwszy zobaczą reprezentację naszego kraju. To zaprocentuje na przyszłość pozytywną energią. Zaprocentuje tym, że będą pamiętać te chwile i barwy biało-czerwone. Będą kibicować Polsce – zaznaczał jeden z opiekunów z Częstochowy. 
Udział w wydarzeniu to dla młodych ludzi ogromne emocje i spełnienie marzeń, na co zwrócił uwagę trener z Katowic. – Dzieci były szczęśliwe od samego momentu, jak tylko się dowiedziały, że przyjadą tutaj na ten mecz. Czekały na ten moment bardzo długo. Dla nich to jest frajda, że mogą uczestniczyć w takim wydarzeniu. Niektóre z nich nigdy nie były na takim meczu – dodał. 

Brać przykład z najlepszych

Zobaczenie na żywo największych gwiazd polskiej reprezentacji było dla młodych zawodników inspiracją i zachętą do dalszej pracy na treningach: – Jest super. Cieszę się, że tu jestem razem z kolegami. My trenujemy w naszym klubie, może kiedyś zagramy na takim dużym stadionie. To nasze marzenie – mówił zawodnik z Białegostoku, który przyjechał do Warszawy kibicować Biało-Czerwonym. 
– Chciałbym kiedyś grać jak „Lewy” czy Glik. To są naprawdę super zawodnicy. Wiem, że ciężką pracą, chodzeniem na treningi mogę dużo osiągnąć. Chcę rozwijać się sportowo, ćwiczyć i być coraz lepszy – mówił natomiast młody piłkarz z Poznania. 
 Na aspekt motywacyjny programu „Poznaj Polskę na sportowo” wielokrotnie zwracali uwagę trenerzy. – Wyjazd na mecz ekstraklasy, I czy II ligi to szansa, żeby nasi zawodnicy zobaczyli, jak wyglądają profesjonalne rozgrywki. To pokazuje im, że w przyszłości oni też mogą grać na wysokim poziomie. Osiągać świetne wyniki i być idolami młodzieży. To bardzo ważne w budowaniu motywacji i zachęcaniu do regularnych treningów. Wielu z nich nie miało wcześniej takiej szansy – zaznacza trener z Krakowa. 

Sport tworzy więzi

Program „Poznaj Polskę na sportowo” odegrał również rolę integracyjną, na co wskazywali zarówno młodzi uczestnicy, jak i ich opiekunowie. Wyjazdy na mecze, wspólne spędzanie czasu i kibicowanie było okazją do zawierania nowych znajomości i zacieśniania już istniejących więzi. – Wyjazd na mecz był naprawdę super. Była super atmosfera. Wspólnie z chłopkami kibicowaliśmy i trzymaliśmy kciuki za nasz klub. Nagrywaliśmy filmiki z meczu. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś to powtórzymy, że będziemy mogli wyjechać na taki mecz – mówił zawodnik z Częstochowy.
– Jeszcze długo po wyjeździe na mecz zawodnicy o nim rozmawiali. Wciąż mówili o tym na treningach i przy okazji innych spotkań. Udzieliła się im atmosfera ze stadionu. Było widać po nich nie tylko koleżeństwo, ale także pozytywne emocje i radość. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że piłka łączy. Widziałem to po moich chłopakach – podsumowuje program trener z Ostrowca. 
Nie bez znaczenia był także aspekt edukacyjny związany z poznawaniem historii sportu, piłki nożnej czy klubu piłkarskiego z danego miasta: – Przy okazji wyjazdu na mecz dowiedziałem się, jakie sukcesy osiągał klub z mojego miasta. Jestem dumny, że mamy taką wspaniałą drużynę, która odniosła wiele zwycięstw – podkreślał młody kibic z Zabrza. 
Kształtowanie postaw, promowanie patriotyzmu, budowanie wspólnoty i większa integracja – na te aspekty programu zwracali uwagę jego uczestnicy. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie mówili o spełnianiu marzeń i większej motywacji do treningu. Niemal wszyscy podkreślali, że wyjazdom na mecze towarzyszyły pozytywne emocje i radość. Wypowiedzi uczestników jednoznacznie wskazują, że rezultaty programu wykraczają poza promowanie sportu i aktywności fizycznej.