Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

POMOC UKRAINIE. Ruszyło Centrum Edukacji i Rozwoju dla dzieci i młodzieży z Ukrainy 

fot. Andrzej Ratajczyk
fot. Andrzej Ratajczyk

Dzieci, młodzież, a także ich opiekunowie i nauczyciele z Ukrainy mogą już korzystać ze wsparcia edukacyjnego i zawodowego w warszawskim Centrum Edukacji i Rozwoju. Placówka powstała dzięki współpracy Alior Banku z Miastem Stołecznym Warszawa oraz przy udziale UNICEF Polska.

Centrum Edukacji i Rozwoju działa na II piętrze biurowca Alior Banku przy ul. Towarowej 25A, w którym od kilku tygodni funkcjonuje już Centrum Pomocy Alior Banku. W nowej placówce, czynnej w dni robocze w godz. 9–17 oraz w soboty w godz. 9–15, ukraińscy uczniowie i nauczyciele przebywający w Warszawie dzięki dostępowi do sprzętu elektronicznego będą mogli odrabiać lekcje czy uczestniczyć w edukacji zdalnej. W centrum dzieci i młodzież będzie mogła uzyskać wsparcie psychologiczne, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Uczniowie z Ukrainy, którzy już zapisali się do polskich szkół, będą mogli korzystać z korepetycji dotyczących podstaw programowych oraz z miejsc przeznaczonych do integracji.

Wszechstronna pomoc uchodźcom

Na Centrum Pomocy Alior Bank przeznaczył parter i dwa piętra swojego biurowca, które zostały udostępnione organizacjom samorządowym oraz społecznym, m.in. Caritas Polska. Do tej pory obsłużono tam ponad 1000 obywateli Ukrainy. Są to osoby, które po raz pierwszy kontaktują się z Caritasem. Do Centrum Pomocy zgłaszają się też uchodźcy, którzy już wcześniej korzystali z pomocy tej organizacji. W Centrum przy ul. Towarowej w Warszawie działa również punkt Migam.pl, w którym głuche osoby z Ukrainy mogą uzyskać pomoc w załatwianiu spraw. Na parterze działa punkt pośrednictwa pracy. Dla osób biorących udział w szkoleniach lub załatwiających niezbędne formalności powstało miejsce opieki i animacji dla dzieci. Działa także rejestracja i bezgotówkowy oddział Alior Banku. Przy pomocy doradców, posługujących się również językiem ukraińskim, uchodźcy mogą otworzyć konto, wystąpić o kartę płatniczą lub dokonać przelewu.

– Cieszę się, że już w kilka tygodni po otwarciu Centrum Pomocy Alior Banku mogę poinformować o kolejnej inicjatywie, jaką udało nam się zrealizować na rzecz obywateli z Ukrainy, tym razem we współpracy z m.st. Warszawa. Akcja pomocowa, która powstała ze spontanicznej potrzeby serca, przerodziła się w zorganizowany projekt, który stale rozwijamy. Wsparcie jest bowiem wciąż potrzebne. Tym razem kierujemy je w stronę najmłodszych i ich rodziców czy opiekunów. Jeśli dzieci i młodzież będą miały zajęcie w ciągu dnia, ich opiekunowie łatwiej będą mogli podjąć pracę i usamodzielnić się w Polsce. Z pełną świadomością czasowo oddaliśmy uchodźcom nasz nowoczesny biurowiec położony w centrum Warszawy. Chcemy pokazać, że korzystanie z pomocy nie jest czymś wstydliwym. Powinniśmy pomagać tym, którzy stali się ofiarami brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. To jest bardzo konkretny, oczekiwany i długofalowy wymiar naszej odpowiedzialności społecznej – powiedział Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku, kierujący pracami zarządu.

Przygotowanie do nauki w polskich szkołach

W ramach Centrum Edukacji i Rozwoju zorganizowane zostaną lekcje języka polskiego dla nauczycieli, uczniów oraz rodziców z Ukrainy. Powstało 120 stanowisk przeznaczonych do nauki zdalnej. Dostęp do internetu oraz przebudowę sieci informatycznej Alior Bank zapewnił we współpracy z firmą Orange. W Centrum zapewnione jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz edukacyjne, m.in. korepetycje dla uczniów już zapisanych do polskich szkół. Poza tym w placówce funkcjonować będą klub matki i dziecka oraz klubik młodzieżowy, a także punkt wsparcia działań wolontariuszy.

– Zgodnie z zapowiedzią prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, uruchamiana jest kolejna przestrzeń dla dzieci – uchodźców z Ukrainy, która odciąży infrastrukturę szkolną w Warszawie. Jest to szczególne istotne w sytuacji, w której Warszawa i rejon warszawski przyjmują największą  w skali kraju liczbę obywateli Ukrainy. Dzięki wsparciu Alior Banku powstaje miejsce, gdzie dzieci mogą przez ten czas, kiedy są w Polsce, m.in doskonalić znajomość języka polskiego i przygotować się ewentualnie do pełnego wejścia do polskiego systemu oświaty od pierwszego września – stwierdziła Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty. – To kolejny dowód pomocy, którą Polska udziela obywatelom Ukrainy. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w realizacji tego projektu – podkreślił Maksym Muzyczko, sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce. 

W realizację projektu włączył się też UNICEF. – To wspaniała sytuacja, gdy w jednym miejscu spotykają się instytucje rządowe, samorządowe, organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze, aby pomóc dzieciom. To nasze wspólne zobowiązanie, by taką pomoc zapewnić. Wojna w Ukrainie zabrała najmłodszym jej mieszkańcom dom, spokój i beztroskie dzieciństwo, ale także dostęp do edukacji wysokiej jakości. Dzięki inicjatywom takim jak Centrum Edukacji i Rozwoju otrzymują oni możliwość powrotu do normalności, wdrożenia w system nauki w Polsce i integracji z rówieśnikami. To bardzo ważne, aby nie zaburzać fundamentów, na których młodzi ludzie budować będą swoją przyszłość – powiedział Rashed Mustafa Sarwar, szef biura UNICEF w Polsce.

Jak poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, obecnie w stolicy przebywa ok. 65 tys. dzieci z Ukrainy, z których ok. 17 tys. przyjęto już do polskiego systemu edukacji. – Oprócz tego zapewniamy też wsparcie uczniów w ukraińskim systemie edukacyjnym, w takich właśnie centrach – wskazała wiceprezydent Kaznowska.

Alior od początku wojny wspiera Ukraińców

Alior Bank, główny inicjator powołania Centrum, od początku wojny w Ukrainie aktywnie angażuje się w inicjatywy pomocowe. W odpowiedzi na rosnącą liczbę obywateli Ukrainy przybywających do Polski bank umożliwił im zakładanie konta bez żadnych opłat w oddziałach i placówkach partnerskich zlokalizowanych na terenie całego kraju. W ramach oferty specjalnej skierowanej do obywateli Ukrainy, Alior Bank nie będzie także pobierał opłaty za prowadzenie rachunku i karty płatniczej przez okres 12 miesięcy. A w celu ułatwienia komunikacji strona internetowa banku, jak również aplikacja mobilna, zostały przetłumaczone na język ukraiński. W inicjatywy pomocowe Alior Banku, w ramach wolontariatu pracowniczego, aktywnie włączają się także jego pracownicy, organizując m.in. oddolne zbiórki pieniężne i darów, angażując się w wolontariat na rzecz uchodźców.

Wspólna inicjatywa Alior Banku, Miasta Stołecznego Warszawa oraz UNICEF Polska
Autor: