Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Podatek za pracę za granicą – jak go odzyskać?

mat. pras.
mat. pras.

Rocznie tysiące Polaków emigrują ze swojej ojczyzny. Nic dziwnego, w końcu opcje zatrudnienia i możliwości rozwoju za granicą wydają się nader atrakcyjne. Gdy jednak wracamy, zdarza się nam zapominać o możliwości odzyskania należnych pieniędzy, a zwrot podatku z zagranicy to normalna i standardowa procedura. 

Niemniej by ją przeprowadzić potrzebujemy pewnego rodzaju wiedzy i umiejętności. Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, w tym tekście opiszemy kilka prostych kroków, które do tego doprowadzą. 

Jak zadeklarować podatki i dochody?

Podatek dochodowy istnieje w podobnej formie zarówno w Polsce, jak i w innych krajach – różnice występują w jego wysokości. Gdy nadchodzi koniec roku podatkowego (zazwyczaj, choć nie zawsze zgrywa się on z rokiem kalendarzowym) lub zakończeniem zatrudnienia, musimy złożyć w lokalnym urzędzie skarbowym deklarację podatkową. Tę czytają odpowiedni pracownicy oceniający, czy przedłożone przez nas dokumenty wypełnione są prawidłowo, następnie szacują nadpłatę, która jest nam należna.

Co do tego, nie ma gotowego wzoru. Każdy kraj ma swoje specyficzne procedury, nie zawsze wystarczy nam wyłącznie deklaracja. Pracując przykładowo w Niemczech należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi zwrotu podatku z Niemiec. Dzięki temu zapobiegniemy potencjalnym nieprawidłowościom i pomyłkom.

Jaka kwota zwrotu jest nam należna? Zależy to rzecz jasna od ogromnej liczby czynników: miejsca i czasu pracy, wysokości zarobków czy kwot zapłaconych w podatkach… Istnieje jedna prosta metoda na oszacowanie należnej nam sumy: to darmowy, internetowy kalkulator zwrotu podatku. Co niezwykle istotne: płacąc podatek za granicą nie musimy płacić go w Polsce – wystarczy złożenie deklaracji podatkowej. Potrzebne będą nam jednak konkretne dokumenty, które pozwolą na łatwe, sprawne i szybkie złożenie owej deklaracji. 

Jakich dokumentów potrzebuję?

Te wymagane najczęściej przez instytucje podatkowe znajdujące się za granicą to: 

  • kopia dokumentu tożsamości;
  • dokumenty przedstawiające osiągnięte dochody i zapłacone podatki od pracodawcy (lub pracodawców, jeśli mieliśmy ich kilku) – mogą one przyjmować formę z góry określonych formularzy (różnych w zależności od kraju) lub ostatnich odcinków wypłat;
  • numer ubezpieczenia społecznego nadany w danym kraju;
  • nazwa i adres pracodawcy (- ów);
  •  potwierdzenie czasu pracy.

Oczywiście zwrot nie nastąpi natychmiast po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Sam proces trwa zazwyczaj około kwartału, lecz nie jest to regułą (jeśli przykładowo zapomnimy dołączyć dokumentu, popełnimy błąd w deklaracji, kraj przewiduje dłuższy termin zwrotu czy informacje przez nas podane wzbudzą wątpliwości, całość może trwać dłużej). 

Zwrot podatku określa przede wszystkim prawo podatkowe danego kraju. W związku z tym może zaistnieć konieczność skontaktowania się z lokalnymi inspektorami podatkowymi, a w trakcie trwania procesu mogą pojawić się pewne niespodziewane jego aspekty. W przypadku, gdy wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z biurokratyczną machiną, otrzymanie zwrotu podatku z zagranicy nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. Nie bój się także kontaktu z niemieckimi organami podatkowymi – pomogą ci one w zgłębieniu tego złożonego tematu.

Jednak nie każdy musi mieć chęć radzenia sobie z zagraniczną biurokracją – czasem zwyczajnie brakuje nam czasu, energii, wiedzy… w takim wypadku wystarczy porozumieć się z profesjonalnym pośrednikiem zajmującym się tym tematem. Za sprawne przeprowadzenie procesu, wypełnienie i dostarczenie dokumentów, a także wysokość zwrotu odpowiadać będzie osobna firma. A ty nic nie musisz! 

Oczywiście szukając specjalistów natknąć się można na wiele prób oszustwa – szukajmy więc znanych i polecanych firm. Nie ma bowiem innej drogi do odzyskania nadpłaconych podatków niż proces ich zwrotu. Zwróćmy też uwagę, iż okresy przedawnienia różnią się w zależności od państwa – więc nie zwlekaj i nie trać pieniędzy!