Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Jak przemieszczają się studenci - rowery i hulajnogi

mat. pras.
mat. pras.

Sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych miastach wojewódzkich nie jest proste. Przejechanie kilku ulic w godzinach szczytu zajmuje sporo czas, korzystanie z samochodu wymaga znalezienia często trudno dostępnego miejsca parkingowego, a dojazd do pracy taksówką jest drogą przyjemnością. Nic zatem dziwnego, że wielu studentów jako środek transportu wybiera rowery i hulajnogi.

Miasta z roku na rok rozbudowują swoją infrastrukturę rowerową. Powstają drogi rowerowe poza jezdnią, pasy ruchów dla rowerów, stojaki windy i wyciągi rowerowe. Jednak rozbudowa infrastruktury rowerowej, to nie jedyny powód, dla którego studenci wybierają napędzane elektrycznie lub siłą mięśni jednoślady.

Szybkie przemieszczanie się po mieście

Jazda rowerem lub hulajnogą jest jednym z najszybszych sposobów na poruszanie się po mieście. W łatwy sposób można ominąć samochody stojące w korku czy skorzystać z drogi rowerowej. Co więcej, żadnym innym środkiem transportu nie da się tak szybko przemieszczać po mieście w godzinach szczytu.

Tani sposób na przemieszczanie się

Przejechanie komunikacją miejską wymaga zakupu biletu, skorzystanie z samochodu to koszt zakupu paliwa, biletów parkingowych i utrzymania auta. Z kolei przemieszczanie się na hulajnodze, którą można zostawić w dowolnym miejscu to koszt kilku złotych. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku roweru. Jedyne koszty, które trzeba ponieść po jego zakupie to koszty konserwacji.

Sposób na pokazanie swojego stylu

Szczególnie w młodym wieku chcemy wyróżniać się spośród tłumu i jazda na rowerze jest świetnym sposobem, by to zrobić. Rowery miejskie różowe, zielone, w stylu nowoczesnym czy vintage – na rynku bez problemu można znaleźć modele, które dopasujemy do swojego stylu bycia.

Ekologiczny styl życia

To młode osoby najczęściej stoją za promowaniem ekologicznego stylu życia. Chcą dbać o środowisko, stają w obronie przyrody, organizują happeningi ekologiczne, a także żyją zgodnie z filozofią zero waste. Zgodnie z tym stylem życia w miastach najczęściej poruszają się na rowerach i hulajnodze, dzięki temu nie emitują dodatkowych gazów cieplarnianych.

Dbanie o swoje zdrowie

Mówi się, że ruch to zdrowie i każdy, kto regularnie praktykował aktywność fizyczną, wie jak pozytywnie, wpływa ona na organizm. Wzmacnianie mięśni, kręgosłupa, natlenienia krwi czy modelowanie sylwetki to nie jedyne plusy, które przemawiają za poruszaniem się na rowerze. Jednocześnie to szczególnie dzisiaj, gdy na wszystko mamy mało czasu, ciężko jest wyegzekwować nawet pół godziny dziennie na aktywność fizyczną, którą jazda na rowerze nam zapewni, bez potrzeby poświęcania dodatkowego czasu. Wszystko odbędzie się w ramach wykonywania naszych codziennych czynności.

Młode pokolenie śmiało propaguje swój preferowany styl życia. Jazda na rowerze to dla nich nie coś dodatkowego, a czynność wpisująca się codzienną rutynę. Dlatego warto wziąć przykład i zastąpić jazdę samochodem, poruszaniem się na rowerze.