Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Domowy saturator, czyli domowa gazowana woda na wyciągnięcie ręki!

mat. pras.
mat. pras.

Wiemy, że bez wody nie ma życia. Każdy z nas, powinien pić wodę w ilości co najmniej 2 litrów dziennie. Powoduje to jednak pewien problem, gdyż każdy litr napoju, każda spożyta przez nas butelka wody gazowanej, generuje przez nas większą ilość plastiku. Jest jednak bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają wodę gazowaną, a jednocześnie pragną zużywać mniej butelek. Od dziś, w każdym domu możesz mieć dostęp do nielimitowanych napojów gazowanych. Wystarczy, że posiadasz czystą wodę np. zwykłą wodę z kranu, aby samemu stworzyć gazowaną wodę. Pomaga w tym urządzenie Sodastream, przeznaczone do samodzielnego gazowania wody w domu. Czym jest? Jakie są zalety stworzonej własnej butelki z bąbelkami? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego ekspresu?

Własny napój gazowany w domu, czyli czym jest Sodastream?

Woda gazowana, którą lubi wiele osób, to nic innego jak woda sodowa, nasycona dwutlenkiem węgla. Sama taka woda ma wiele pozytywnych właściwości – przyspiesza trawienie, gasi pragnienie, daje wrażenie orzeźwienia, nie posiada kalorii, pomaga wchłaniać wapno i magnez, a także może być pomocna w leczeniu nadkwasoty czy zaparć. Jak widzisz, zwykły bąbelkowy napój może zapewnić zdrowie.

W czasie PRL-u popularne były tzw. saturatory z wodą gazowaną, dziś natomiast następcę takiego saturatora możesz mieć w swoim domu! Na początku warto wiedzieć, że na rynku dostępny jest syfon i saturator. Syfony przypominają butelkę, którą napełniamy wodą, a potem kierujemy do szklanki. Gdy naciśniemy zawór, w szklance pojawi się woda gazowana. Zazwyczaj możemy tak przyrządzić litr napoju.

Saturator domowy, czyli sodastream, to urządzenie wyglądem przypominające ekspres. Co jednak istotne –  nie potrzebuje zasilania. Składa się z butli z CO2, mechanizmu do saturacji oraz zbiornika w formie butelki, np. szklanej. Do przygotowania wody urządzenie potrzebuje tzw. nabojów, które zawierają dwutlenek węgla.

Instrukcja obsługi saturatora jest niezwykle prosta. Najpierw montujesz butlę z nabojem z tyłu saturatora. Następnie uzupełniasz szklaną butelkę wodą, którą możesz wziąć z kranu lub dzbanka, posiadającego filtry. Po zamontowaniu butelki w urządzeniu, naciskasz przycisk, umożliwiający przelanie do butelki już gazowanej wody. Jeśli chcesz urozmaicić swój napój, możesz też dodać do wody syropy smakowe.

Będzie pan zadowolony, czyli o zaletach

Domowy saturator to nie tylko stały dostęp do gazowanej wody, idealnej w smaku, ale także wiele innych pozytywów. Urządzenie jest proste w użyciu i przez to także niezwykle wygodne. Dzięki możliwości sporządzenia kilkunastu litrów wody na własny użytek nie musimy już udawać się do sklepu po kolejne zgrzewki wody. To także niezwykle duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Z całą pewnością po przeliczeniu miesięcznego dziennego zapotrzebowania na wodę jej zakup w sklepie byłby droższy niż inwestycja w domowy saturator.

Posiadając saturator, stawiamy także na ekologię i ograniczamy w środowisku liczbę plastikowych butelek.

Saturator to także sposób na lepsze zdrowie, dzięki temu, że w prosty i szybki sposób możemy uzupełnić potrzeby naszego organizmu o niezbędną wodę.

Sprzęt dobrej jakości, czyli zanim spełnisz swoje oczekiwania

Wybierając dany produkt w sklepie, powinniśmy patrzeć nie tylko na to, jakie modele są w nim dostępne, ale także jakie usługi i funkcje oferują. Spośród wielu produktów saturator domowy pozwala nam na proste użytkowanie i niemal stały dostęp do wody gazowanej. Czy marka urządzenia ma znaczenie dla klientów?

Korzystając z saturatora powinniśmy sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany. Może być to aluminium lub tworzywo sztuczne, np. PET. Dobrze, by był to materiał zapewniający odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Drugą sprawą jest pojemność butelek. Zazwyczaj mamy butelki szklane, rzadziej plastikowe, o pojemnościach 0,5–1 litra.

Warto też zwrócić uwagę na naboje (cylindry) do saturatora. W nowym urządzeniu jest jeden nabój w zestawie, ale potem należy zakupić nowy. Naboje są jednak dość wydajne. Zazwyczaj na jednym cylindrze przygotujemy ok 50–80 litrów wody.

W kupowanym saturatorze przyda się także wskaźnik stopnia nasycenia wody, dzięki któremu możemy ustawić, czy chcemy pic wodę lekko, średnio czy mocno gazowaną.

Każdy sklep może zaoferować różny design urządzenia. Pozwala to na dobranie saturatora do wyposażenia lub stylu kuchni.