Historyczny Zjazd Klubów „GP”

Najważniejszym wydarzeniem XI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim było sobotnie wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Dziękując za gorące przyjęcie, powiedział: „To dla mnie szczególne zaproszenie, które odpowiada potrzebie serca. Rzeczywiście byłem tu rok temu i rozmawialiśmy o perspektywie zwycięstwa. Dzisiaj mamy czasy dobre po zwycięstwie. (…) Musimy być otwarci i gotowi do przekonywania innych. Jeżeli stracimy gotowość i się zamkniemy oraz uznamy, że jesteśmy elitą, bo jesteśmy elitą, Państwo są elitą, i dojdziemy do wniosku, że z innymi nie warto rozmawiać, to możemy mieć kłopoty”.

Wcześniej pani minister Zofia Romaszewska odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do członków klubów „Gazety Polskiej”.

„Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Państwo!
Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na XI Zjeździe Klubów »Gazety Polskiej«. Z tej okazji chciałbym złożyć wyrazy uznania i najlepsze życzenia działaczom, współpracownikom i sympatykom Państwa ruchu.
Czwarty czerwca – obchodzony od niedawna jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich –  przypomina o jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej polskiej drodze do niepodległości, jakim były pierwsze po II wojnie światowej częściowo demokratyczne wybory parlamentarne z 1989 roku. Bezapelacyjnie zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego »Solidarność« stało się sygnałem woli narodu, który niemal jednomyślnie zagłosował za odrzuceniem systemu komunistycznego i skreślił listę krajową złożoną z nominatów reżimu. Polacy opowiedzieli się wówczas za wolnością i własnym suwerennym państwem. Dali jasno do zrozumienia, że chcą odbudować silną, sprawiedliwą i praworządną Rzeczpospolitą. Osiągnięcie tych celów wymagało jeszcze długotrwałej pracy. Nowy ustrój kształtował się stopniowo, powoli też odzyskiwaliśmy swobody obywatelskie i poczucie, że to my, Polacy, jesteśmy gospodarzami we własnym kraju. Nie...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: