Uroczystości na cmentarzu pod Dytiatynem

W obecności kilkuset osób z Polski i Ukrainy otwarto odrestaurowany cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Dytiatynem. Na odsłonięcie okazałego monumentu przybyło kilkaset osób z Polski i Ukrainy. Kluby „GP” reprezentowali klubowicze z Gliwic i Raciborza.

W stoczonej 16 września 1920 r. bitwie 3. batalion 13. Pułku Piechoty walczył z dwiema brygadami bolszewickimi. Bitwa zyskała miano Polskich Termopil. Bój pod Dytiatynem na cały dzień zatrzymał marsz sił sowieckich. Bitwa ta przeszła do historii oręża polskiego jako symbol do końca spełnionego żołnierskiego obowiązku. Na polu bitwy wzniesiono kaplicę-pomnik (zniszczoną w 1948 r.). W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Komuniści chcieli, by świat o bohaterach zapomniał. Przez dziesiątki lat nie wspominały o nich podręczniki historii, a propaganda sowiecka próbowała zniszczyć wszystkie ślady ich obecności. Walka żołnierzy polskich została upamiętniona w czasach II RP po 1990 r. napisem na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „DYTIATYŃ 16 IX 1920”. Pełna relacja z uroczystości: www.niezalezna.pl
Na Greenponcie w Nowym Jorku odbyło się spotkanie  Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Polonią, wśród której nie zabrakło przedstawicieli klubów „GP” i Solidarnych 2010.
Częstochowski klub „GP” wraz z Fundacją Orzeł Biały i Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy Oddział TV Częstochowa podjął inicjatywę zgłoszenia pod obrady Rady Miasta nadania imienia nowo powstałym obiektom drogowym (trzy nowe ronda) osób zasłużonych dla Częstochowy i Polski: ojca Kajetana Raczyńskiego, Wojciecha Omyły i Danusi Siedzikówny „Inki”.  
Krakowski klub „GP” w Nowej Hucie i środowiska patriotyczne zorganizowały uroczystość w hołdzie polskim ofiarom sowieckiej inwazji 1939 r. Wspomniano także ofiary tragedii smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po jej zakończeniu zebrani przeszli pod pomnik...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: