Spotkania w klubach „GP”

Pomimo sezonu urlopowego kluby „GP” nie zawieszają swojej działalności i w dalszym ciągu organizują dziesiątki spotkań z ciekawymi ludźmi, kształtując w ten sposób pamięć historyczną i przyczyniając się do budowy społeczeństwa obywatelskiego.

W 72. rocznicę ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich kluby „GP” zorganizowały okolicznościowe uroczystości upamiętniające ten masowy mord, w którym zginęło ok. 100 tys. Polaków.  
Klub „GP” Gdańsk II uczcił ofiary rzezi wołyńskiej pod pomnikiem Polaków mieszkających na Wołyniu. Delegacja członków klubu „GP” i Ligi Obrony Suwerenności w Elblągu złożyła kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą zbrodnie OUN i UPA na kresach wschodnich Rzeczypospolitej.
Przedstawiciele klubu „GP” Kwidzyn II, Stowarzyszenia Kresowiaków w Kwidzynie oraz  młodzi przyjaciele z  Obozu Narodowo-Radykalnego w Kwidzynie upamiętnili 11 lipca pamięć ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Pod tablicą w kwidzyńskiej katedrze oraz na rondzie Kresowiaków w 72. rocznicę ludobójstwa zapalono znicze.
Na spotkaniu klubu „GP” w Gliwicach referat o genezie i  realizacji przez OUN–UPA ludobójstwa Polaków na Wołyniu i we Wschodniej Galicji w latach 1943–1944 wygłosił Janusz Łańcucki.
Delegacja kaliskiego klubu „GP” uczestniczyła w  Ostrowie Wlkp. w pogrzebie ks. mjr. Józefa Greckiego. Jak wspominają członkowie klubu: „Jeszcze niedawno aktywnie uczestniczył w naszych działaniach. Byliśmy na jego 60-leciu kapłaństwa i na wielu innych wspólnych spotkaniach. Ks. Grecki był  jedynym wojskowym kapelanem, który 10 kwietnia 2010 r. przebywał w lesie katyńskim. I to jemu przypadł zaszczyt odprawienia mszy św. przy mogiłach pomordowanych polskich oficerów w 1940 r. Odszedł wielki patriota, Polak, duchowny, Żołnierz Wyklęty, kapelan Niepodległościowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kapelan Rodzin Katyńskich, kapelan byłych więźniów politycznych, rezydent w ostrowskiej...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: