Nie zapomnieliśmy

W setkach miast w Polsce i na świecie, wszędzie tam, gdzie działają kluby „GP”, uroczyście obchodzono piątą rocznicę tragedii smoleńskiej. W apelu klubów, który co miesiąc odczytywany jest na uroczystościach, znalazły się m.in. takie słowa: 
„Pięć lat po śmierci polskiego prezydenta i jego małżonki, po tragedii prawie stu towarzyszących im osób, możemy im dzisiaj powiedzieć: pamiętamy.


Nie zapomnieliśmy Waszej służby dla Ojczyzny,
Nie zapomnieliśmy Waszej gotowości do pracy i ofiar,
Nie zapomnieliśmy Waszej śmierci.
(…) Każdy z nas musiał dokonać wyboru. Pięć lat walki o prawdę i pamięć pozwoliło wielu ludziom iść drogą, która kształtowała charakter. Tylko ci, którzy wybrali tę drogę, będą mogli kiedyś powiedzieć, że nie zawiedli w chwili próby.
Losy polskiej delegacji do Katynia stały się częścią polskiego losu, polskiej historii. Polska zawsze była wymagająca i wymaga od nas i dzisiaj. Data 10.04 staje się datą tak samo ważną jak dni, kiedy wspominamy naszych bohaterów i narodowe zrywy. Z tej daty będzie płynąć lekcja dla przyszłych pokoleń. Lekcja o śmierci zdradziecko zadanej, ale też lekcja  o woli tysięcy Polaków do życia w wolności i prawdzie”.
W Warszawie w największych uroczystościach upamiętniających tragedię smoleńską uczestniczyły dziesiątki klubów „GP”, m.in. z Krakowa, Piotrkowa Tryb., Radomska, Amsterdamu, Essen, Gliwic, Elbląga, Dzierżoniowa, Gniezna, Katowic, Rypina, Berlina-Brandenburga. Po Marszu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński wysoko ocenił postawę naszego środowiska, mówiąc: – Przede wszystkim chciałem podziękować państwu tu obecnym. Tym, którzy chociaż raz uczestniczyli w jakimś marszu i pochodzie, a już najbardziej tym, którzy są co miesiąc, bo to oni budują rusztowanie, na którym ten ruch się opiera (…). To wszystko nie mogłoby się odbyć bez „Gazety Polskiej”, redaktora Tomasza Sakiewicza i klubów „Gazety Polskiej”. 
W Krakowie w...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: