Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Zielony Ład wyzwaniem dla sektora finansowego. Transformacja energetyczna to konieczność

fot.
fot.

Ekologia\ OZE, magazynowanie i dystrybucja energii, elektromobilność

Zgodnie z najnowszą perspektywą finansową oraz planem odbudowy po pandemii, do Polski trafią ogromne pieniądze na sprawiedliwą transformację energetyczną. – Nasz plan zawarty w dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.", łączący ekologię i ekonomię, to ogromna szansa dla Polski – mówił podczas 5. edycji Kongresu 590 minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. – Aby go zrealizować, potrzebne są dobrze przygotowane instytucje finansowe – dodał Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

 - Ekologia i ekonomia spotykają się w Polsce w trzech głównych obszarach. Pierwszy to program „Czyste Powietrze” oraz Krajowy Plan Odbudowy, w którym na podniesienie jakości powietrza przewidziano  17 mld zł. To potężny impuls inwestycyjny i szansa na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy – ocenił minister Kurtyka. Po drugie, będziemy ograniczać emisję w sektorze energetycznym. 70 % udział węgla w polskim miksie energetycznym zostanie  ograniczony do nawet 11 % w 2040 roku. dodał.  -  Niesie to ogromne szanse dla energii ze źródeł odnawialnych (OZE), dla rozwoju systemów magazynowania czy dystrybucji energii – podkreślił. Jako trzeci element wskazał elektromobilność. Transformacja energetyczna nie kończy się na samej energetyce, ale wkroczyła też w transport – ocenił Kurtyka.

Uczestniczący w debacie Wojciech Hann, prezes BOŚ, zwrócił uwagę, że uczestnikami rynku są nie tylko inwestorzy oraz instytucje finansowe, ale także rząd i Komisja Europejska, która jest regulatorem.

Rolą instytucji finansowych, takich jak np. BOŚ, jest po pierwsze zrozumieć regulacje, po drugie dostosować do nich swoją ofertę produktową tak, aby mogła odpowiedzieć na wyzwania klientów i wyzwania transformacji, po trzecie istotne jest to, abyśmy jako instytucje finansowe umieli alokować właściwie ryzyko i wyceniać je w ten sposób, aby w rezultacie koszt naszego finansowania nie był zbyt wysoki. By zależnie od klienta, nasze finansowanie mogło być akceptowalne – ocenił szef banku. BOŚ współpracuje z czterema głównymi grupami klientów: z dużymi korporacjami, z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, z klientami indywidualnymi i z samorządami. Dla wszystkich tych grup mamy ofertę. Naszą rolą jest również uzupełnianie oferty innych instytucji – wskazał.

Hann przypomniał, że zielona transformacja, europejski Zielony Ład, zmieni rynek w perspektywie długookresowej. Mówimy o perspektywie roku 2050 – wskazał.

 - Obecnie w tematach ekologii jednym głosem mówią największe światowe potęgi – już nie tylko Europa, ale również Stany Zjednoczone oraz Chiny. Grzegorz Zieliński, Dyrektor Regionalny na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju zauważył, że ma to ogromne znaczenie dla dalszych kierunków rozwoju świata. Zmienia się nasze życie codzienne. Nie tylko oddychamy czystszym powietrzem, ale coraz mniej płacimy za „zielony” prąd. Koszt technologii wytwarzania energii z OZE bardzo spadł. Równocześnie koszt wytwarzania energii elektrycznej opartej o węgiel znacznie wzrósł ze względu na obłożenie opłatą za emisję CO2 – przypomniał Zieliński. Według niego Zielony Ład „nie jest ani kosztem, ani inwestycją, jest po prostu koniecznością”.

Autor: