Cena za mówienie prawdy

.
.

Książka Billa O’Reillyego i Martina Dugarda „Zabić Pattona” pokazuje jak wysoka bywa cena za mówienie prawdy. Nie tylko podczas II Wojny Światowej. Polecam!

George C. Patton był niezwykłym generałem. Przez wszelkie teatry drugiej wojny światowej przewinęło się tych generałów tysiące. Byli różni. Geniusze wojskowości, fachowcy, nieudacznicy i średniacy, ale cechowało ich zazwyczaj posłuszeństwo wobec przełożonych i koncentracja na własnej karierze. Zazwyczaj mówili swoim przełożonym to, co tamci chcieli słyszeć. Może nie zawsze w sprawach militarnych, ale na pewno, gdy wypowiadali się w sprawach politycznych. Niezwykłość Pattona polegała na tym, że nie tylko był doskonałym dowódcą, ale również niezwykle szczerze definiował geopolityczne zagrożenia i demaskował hipokryzję swoich kolegów. Stracił życie w grudniu 1945 roku.

Książka „Zabić Pattona” śledzi dokładnie ostatnie 14 miesięcy ziemskiej egzystencji dowódcy 3. armii USA. Umieszcza ją też na tle wydarzeń historycznych. Autorzy w niezwykle ciekawy sposób kreślą sylwetki najważniejszych graczy tamtych czasów: Franklina Delano Roosevelta, Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Adolfa Hitlera.

Gdy trwała II wojna światowa George C. Patton mógł jeszcze w 1944 roku dojść do Berlina. Niestety jego przełożeni i konkurenci do laurów – szef wojsk sprzymierzonych generał Dwight Eisenhower i brytyjski marszałek Bernard Montgomery zrobili wszystko, aby nie dostał on ani broni, ani zapasów, ani paliwa, aby móc zdobyć stolicę III Rzeszy przez Stalinem. A to właśnie Patton uratował alianckie armie w grudniu 1944 roku, gdy ostatnia wielka ofensywa Hitlera w Ardenach o mały włos nie zakończyła się sukcesem. Ten „mały włos” to właśnie brawurowy atak czołgów Pattona, które przebiły się do oblężonego Bastogne i odparły prących na zachód Niemców.

Autorzy dzieła pokazują, w jaki sposób krótkowzroczna polityka aliantów doprowadziła do tego, że Stalin mógł sobie zagarnąć dużą część Europy i przesunąć granicę komunistycznego piekła z nad rzek Słucz i Dźwina do Łaby. I w jaki sposób protestował przeciwko temu właśnie Patton, który był jedynym z wyższych dowódców alianckich, który był w maju 1945 roku gotów natychmiast wyruszyć na wojnę ze Stalinem.

Po zakończeniu działań w Europie, Patton był z ramienia wojsk USA namiestnikiem Bawarii i często spierał się z sąsiadującymi w sowieckiej strefie Rosjanami. Był niewygodny dla nikogo, dlatego, gdzieś w zaciszu gabinetów zapadła decyzja o jego likwidacji. Tutaj mała dygresja – oficjalnie wciąż uznaje się, że Patton padł ofiarą nieszczęśliwego wypadku, gdy zbłąkana ciężarówka staranowała jego generalskie auto. Jednak ktokolwiek przeczyta tą książkę nie będzie miał wątpliwości, że było inaczej.

Książka Billa O’Reillyego i Martina Dugarda „Zabić Pattona” dostępna jest w księgarni Gazety Polskiej. Telefon: 722 111 655

Igor Szczęsnowicz

Kup książkę: https://sklep.gazetapolska.pl/strona-glowna/181-zabic-pattona-.html