Neonaziści pod skrzydłami Kremla. Ukryta walka Rosji z Zachodem

PAP/EPA/Yuri KochetkovPAP/EPA/Yuri Kochetkov
Uczą się zabijać, a niektórzy z nich robią to później w Donbasie. Neonaziści z różnych europejskich krajów szkolą się w obozach rosyjskiej organizacji uznanej przez USA za terrorystyczną. Wszystko przy cichej akceptacji władz Rosji.
 
Na początku czerwca niemiecki magazyn „Focus” napisał, że niemieccy neonaziści przechodzą paramilitarne szkolenia – wraz z rosyjskimi ultranacjonalistami – w obozie niedaleko Sankt Petersburga. Powołując się na źródła w niemieckich służbach, „Focus” twierdzi, że członkowie młodzieżówki skrajnie prawicowej Partii Narodowo-Demokratycznej (NDP) i członkowie neonazistowskiej organizacji Trzecia Droga szkolą się w obozie kierowanym przez Rosyjski Ruch Imperialny (RIM). O tej organizacji zrobiło się głośno w kwietniu, gdy USA uznały Rosyjski Ruch Imperialny i trzech jego liderów za terrorystów – po raz pierwszy na listę organizacji terrorystycznych wciągając grupę białych suprematystów. Wpis na czarną listę dotyczy założyciela i przewodniczącego RIM Stanisława Worobiowa oraz Denisa Garijewa (szefa skrzydła paramilitarnego) i Nikołaja Truszczałowa (odpowiedzialnego za kontakty międzynarodowe). Rosja odpowiedziała na decyzję USA stwierdzeniem, że nie pomoże to w walce z terroryzmem. Choć Moskwa również uważa RIM za organizację ekstremistyczną, to jednak jej działalność nie jest w Rosji zakazana. Można wręcz stwierdzić, że ktoś dba o to, by Rosyjski Ruch Imperialny mógł swobodnie działać.
 
Neonazistowska międzynarodówka
Jak twierdzi „Focus”, niemieccy neonaziści mogli u swych rosyjskich kolegów nauczyć się obchodzenia z bronią, materiałami wybuchowymi, jak też ćwiczyć walkę wręcz. Wszystko to działo się w obozie polowym o nazwie „Partyzant” niedaleko starej stolicy Rosji. Kilku „absolwentów” obozu z Niemiec, jak też Szwedzi i Finowie, mieli potem dołączyć do milicji separatystów w Donbasie. Niemieckie władze skomentowały te doniesienia prasowe, przyznając, że wiedzą o takich...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: