Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu. 

Wszystko dla obywatela
W rosyjskich księgarniach można już kupić nową konstytucję zawierającą poprawki, dzięki którym Władimir Putin zamierza przedłużyć sobie rządy do 2036 roku. Co prawda głosowanie nad poprawkami odbędzie się dopiero 1 lipca, ale Kreml nie widzi problemu. „Trzeba przecież publikować to, nad czym ludzie będą głosować” – oznajmił Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta. Ludzki pan, łaskawa władza. To może by też podać od razu wyniki głosowania?

Ze świata nauki
Naukowcy z Nowosybirska schwytali pojedynczy atom – donosi rosyjska edycja „National Geographic”. Na dowód zamieszczono zdjęcie wykonane... pojmanemu. O dalszych losach atomu nic nie wiadomo, można więc tylko podejrzewać, że jest obecnie poddawany dalszym intensywnym badaniom – przez ekspertów z Łubianki. Schwytanie kolejnego atomu jest więc już tylko kwestią czasu. Chociaż i wtedy będzie istnieć pewne ryzyko, że jeden zepsują, a drugi zgubią.

Uwierz w ducha
Pewne małżeństwo z Taganrogu ma problem, który zadziwiłby speców od zjawisk paranormalnych. Dmitrij i Nadieżda twierdzą, że mieszka z nimi duch o imieniu Zatan, który doprowadza ich do alkoholizmu – zmuszając do picia piwa. Robi to samoistnie, wysyłając SMS-y z jednego telefonu małżonków na drugi. W sumie to z takim poltergeistem można żyć, tylko jak by go tu jeszcze namówić, żeby sam po to piwo chodził?
 
Tajemnicze zaginięcie
Mistyczna historia przydarzyła się 71-letniej emerytce spod Gatczyny w obwodzie leningradzkim. Starsza pani zauważyła, że z jej mieszkania przepadły pieniądze i biżuteria. A na domiar złego, wraz z oszczędnościami i kosztownościami przepadł też bez śladu jej 68-letni konkubent, z którym żyła...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: