Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
Załamanie produkcji przemysłowej w UE
Wskutek wprowadzonych przez rządy restrykcji i ograniczeń związanych z pandemią, w kwietniu br. doszło do dużego spadku produkcji przemysłowej. Z raportu Eurostatu wynika, że w UE miesięczna dynamika tego spadku wyniosła -17,3 proc. (w porównaniu z marcem). Najmniejsze spadki odnotowano w Finlandii (-2,2 proc.), na Malcie (-3,8 proc.) i w Danii (-5,1 proc.). A największe na Węgrzech (-30,5 proc.), Słowacji (-26,7 proc.), w Rumunii (-27,7 proc.), Czechach (-23,4 proc.) i Polsce (-21,3 proc.). Największe spadki produkcji w skali rocznej były w Luksemburgu (-43 proc.), we Włoszech (-42,5 proc.), na Słowacji (-42 proc.), w Rumunii (-38,8 proc.) i na Węgrzech (-36,6 proc.).
 
Komisarze chcą więcej pieniędzy
Dziennik „Die Welt” podał, że brukselska Komisja UE postuluje od władz Niemiec więcej pieniędzy do budżetu na lata 2021–2027. Rząd RFN miałby wpłacać do kasy UE rocznie o 13 mld euro więcej (+42 proc.) niż dotychczas. Ten postulat spotkał się z krytyką części europosłów niemieckich.
 
W większości regionów Italii nie było zgonów
15 czerwca w 11 z 20 regionów Włoch, w tym w Apulii, Kalabrii, Kampanii, Sardynii, Sycylii i Dolinie Aosty, nie zanotowano żadnych zgonów na COVID-19, a w ośmiu regionach, w tym w Apulii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Umbrii, Dolinie Aosty, Kalabrii i na Sardynii nie było nowych zakażeń. Z danych włoskiej Obrony Cywilnej wynika, że 15 czerwca w całej Italii zanotowano 44 „powirusowe” zgony, w tym 21 w Lombardii.
 
Audyt Rail Baltica
Kontrolerzy Trybunału Obrachunkowego UE stwierdzili w raporcie, że trasa kolejowa Rail Baltica, mająca łączyć Polskę z krajami bałtyckimi i budowana m.in. ze środków UE, „może nigdy nie być rentowna”, bo wzdłuż niej „mieszka za mało ludzi, żeby ta inwestycja kiedykolwiek...
[pozostało do przeczytania 49% tekstu]
Dostęp do artykułów: