Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu. 

Wirus-ryzykant
Ramzan Kadyrow, który wcześniej radził, że zachorowania na COVID-19 można uniknąć, jedząc czosnek i strzygąc się na zero, sam trafił ponoć do moskiewskiej kliniki z podejrzeniem koronawirusa. Wyszedł z niej jednak jeszcze wcześniej, zanim ten pobyt potwierdzono oficjalnie. To było oczywiste: nawet jeśli koronawirus rzeczywiście próbował zadrzeć z czeczeńskim przywódcą, to szybko zrozumiał swój błąd, wyraził skruchę i przeprosił.
 
Zagadki medycyny
Obecna sytuacja epidemiczna sprzyja reformom służby zdrowia, a więc także modernizacji placówek medycznych. Zmiany dotarły też do szpitala w mieście Makarow na Sachalinie: pomieszczenie, gdzie obecnie mieszczą się ubikacje oddziału chirurgii, stanie się niebawem oddziałem zakaźnym, a ubikacje oddziału terapii zostaną zaadaptowane pod oddział dziecięcy. Ciekawe tylko, dokąd przeniesie się same ubikacje – na salę operacyjną?
 
Więcej optymizmu
Dwie pielęgniarki ze szpitala w miejscowości Archangielskoje w Baszkirii poskarżyły się, że po kontakcie z pacjentką chorą na COVID-19 zostały zamknięte na noc w kostnicy. W ramach przymusowej izolacji. Z jednej strony nie za dobrze świadczy to o ufności w metody leczenia, jeżeli po kontakcie z chorym wysyła się do kostnicy własny personel. Ale z drugiej – pielęgniarki w sumie powinny się cieszyć, że nie wywieziono ich od razu na cmentarz i nie kazano kopać sobie grobów.
 
Koniec obostrzeń!
W związku z poluzowaniem zasad kwarantanny, w obwodzie jarosławskim pozwolono na ponowne otwarcie bań (czyli publicznych łaźni). Jest tylko jeden niuans – mogą one działać, ale bez „osobistej obecności klientów”. To znaczy korzystać z nich można, ale chodzić...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: