Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
Apel o otwarcie granic
Przewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble zaapelowali we wspólnym oświadczeniu o jak najszybsze ponowne otwarcie granic i swobodny ruch w strefie Schengen. Szefowie parlamentów dodali, że trwające zamknięcie granicy francusko-niemieckiej już ma poważne konsekwencje, które wykraczają daleko poza region przygraniczny. Ponowne otwarcie granic krajów strefy Schengen Komisja UE oraz część państw (w tym Francja i Niemcy) planują od połowy czerwca, ale w końcu maja wciąż trwały konsultacje w tej sprawie.
 
Bliżej normalności w Czechach
Od 25 maja w Czechach nastąpiło otwarcie lokali gastronomicznych, w tym piwnych gospód. Część restauracji i hoteli pozostała zamknięta z przyczyn rynkowo-ekonomicznych, w tym braku zagranicznych turystów. Powrót uczniów klas 1–5 do szkół podstawowych odbył się bez większych przeszkód, jak podały czeskie media, chociaż nie jest obowiązkowy (do nauki w szkole powrócili tylko ci uczniowie, których rodzice tak chcieli). Uczniowie muszą utrzymywać wzajemny dystans, ale maseczki podczas lekcji nie są obowiązkowe.
 
Dane z Italii
Włoski Instytut Zdrowia podał, że tylko 4 proc. zmarłych w Italii w ciągu ostatnich miesięcy, a wcześniej zakażonych koronawirusem, nie miało żadnych innych chorób współistniejących, a zaledwie 1 proc. zmarłych to osoby poniżej 50 lat. Średnia wieku zmarłych wyniosła 80 lat, wśród nich 40 proc. to kobiety. Na podstawie historii chorób setek zmarłych ustalono, że jednym z głównych czynników ryzyka okazało się nadciśnienie. Znaczna większość chorych na COVID-19 miała też choroby serca, nerek, cukrzycę i otyłość.
 
Nowiny z Cypru
Cypryjski rząd zapowiedział, że 9 czerwca otworzy granice Cypru dla przylotów obywateli 19...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: