Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
Znaczne odmrożenie Italii
Od 18 maja we Włoszech wznowiło działalność ponad 800 tys. lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów – zasadniczo wszystkie bary, restauracje, sklepy, salony fryzjerskie i muzea mogły być już otwarte. Jednak odmrażanie kolejnych branż miało różny zasięg w poszczególnych regionach. Na przykład we Florencji większość restauracji i hoteli w historycznym centrum pozostało zamkniętych, bo ich właściciele uznali, że inwestycje w zapewnienie środków ochrony przekroczą wpływy, na jakie mogą liczyć przy braku ruchu turystycznego. Ale każdy mieszkaniec Włoch mógł już wychodzić z domu bez żadnych ograniczeń, powróciły msze św. z udziałem wiernych i spotkania towarzyskie.
 
Koniec stanu wyjątkowego
Po 66 dniach, od 18 maja, w całych Czechach przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Część antywirusowych nakazów pozostała, w tym obowiązek noszenia maseczek w sklepach i środkach komunikacji czy liczne ograniczenia w zagranicznych podróżach. W imprezach rozrywkowych, sportowych czy nabożeństwach może uczestniczyć nadal tylko do 100 osób. 25 maja miały już zostać otwarte wszystkie restauracje, bary i gospody. Prawo ponownego wprowadzenia stanu wyjątkowego zachowały władze lokalne.
 
Wyrok francuskiego NSA
18 maja francuska Rada Stanu orzekła, że silne ograniczenia i restrykcje nałożone na chrześcijańskie kościoły przez rząd (w połowie marca) były „nieproporcjonalne do zagrożenia epidemią i poważnie naruszyły prawo wolności wyznania”. Rada dała rządowi osiem dni na rozluźnienie tych restrykcji i otwarcie kościołów. Nowe przepisy, wprowadzone przez lewicowy rząd 11 maja, rozluźniły ograniczenia w wielu dziedzinach życia społecznego, jednak po raz kolejny pominięto kościoły.
 
Zablokowali roszczenia LGBT
Parlament Węgier uchwalił prawo, że...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: