Konwersja i okup. Islamskie porwania dla kasy i efektu

W niedzielę 10 maja 2020 roku na lotnisku Ciampino w Rzymie wylądował samolot z Somalii. Była godzina 14.10. W otwartych drzwiach maszyny pojawiła się ona – Silvia Romano, Włoszka porwana przez islamskich terrorystów, a teraz uwolniona po półtorarocznym więzieniu, dzięki rządowi włoskiemu, który zapłacił za nią wysoki okup. Wszyscy zamarli zdziwieni nieoczekiwanym widokiem: dziewczyna ubrana była w zakrywający ją aż po czubek głowy zielony, powiewający na wietrze dżilbab. I w dodatku nie nazywała się już Silvia, lecz… Aisha.
 
Przez kilka miesięcy gazety w Italii zajęte były praktycznie jednym tematem: koronawirusem. Nawet inne sprawy, jak problemy z wypuszczanymi z więzień bossami mafii czy konflikty z niektórymi państwami Unii, miały swoje źródło w pandemii. Aż do teraz. Historia Silvii Romano zdominowała przez kilka dni przekaz medialny we Włoszech, spychając SARS-CoV-2 w cień. Włosi od 18 miesięcy czekali bowiem w napięciu na to, jak zakończy się dramatyczna historia ich rodaczki i w drzwi samolotu wpatrywali się niejako „wirtualnie” z równym wzruszeniem, co jej ojciec Enzo („prawie eksplodowałem z radości!”) oraz matka Francesca. Jednak głównym powodem zdziwienia wielu jej rodaków i początkiem gorącej debaty medialnej był nie sam fakt jej uwolnienia, lecz jej konwersja na islam, która wedle słów Romano, miała się dokonać dobrowolnie. Państwo włoskie zapłaciło za nią bardzo wysoki okup: najprawdopodobniej około 4 milionów dolarów. Było to sprzeczne z przyjętą w Italii na początku lat 90. ubiegłego wieku doktryną, by nie płacić porywaczom.
 
Nie traktowano mnie źle
24-letnia Silvia Romano została porwana 18 listopada 2018 roku w wiosce Chakama w Kenii przez kilku uzbrojonych mężczyzn. W niewoli zapisywała swoje przeżycia w zeszycie, który otrzymała od porywaczy. Ta wolontariuszka jednej z organizacji pozarządowych pojechała do Kenii, by tam, w niewielkiej wiosce położonej 80 km od Malindi, pomagać...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: