Jesteśmy do dyspozycji, by nieść pomoc

Poniżej prezentujemy treść wywiadu, jakiego konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki udzielił Jackowi Szklarskiemu, członkowi klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii (USA) i przedstawicielowi Reduty Dobrego Imienia RP oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA. Rozmowa miała miejsce 19 marca.

Nowe stanowisko i od razu nowe wyzwania przed Panem i Pana współpracownikami, a także przed nami…
Zdecydowanie! (…) Dzisiaj mamy sytuację bezprecedensową i ona jest dla nas wszystkich kryzysowa. Mamy do czynienia z dwoma aspektami tego kryzysu. Po pierwsze, Polonię interesuje to, co dzieje się w Polsce. Część chce wrócić do ojczyzny z powodu sytuacji, która bardzo dynamicznie się zmienia w jednym i drugim kraju. My staramy się tym Polakom pomóc najbardziej efektywnie. Przez PLL LOT organizowane są rejsy czarterowe nie tylko z Nowego Jorku, lecz w ogóle z całych Stanów Zjednoczonych. Współdziałamy, aby obywatele Rzeczypospolitej mogli bezpiecznie wrócić do kraju, do swoich domów. Mam na myśli głównie osoby, które są na wczasach, w podróżach biznesowych czy odwiedzają znajomych zamieszkałych w USA. 
Drugim aspektem jest to, co dzieje się w samym mieście i stanie Nowy Jork. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w trendzie rosnącym koronawirusa, kiedy bardzo wzrasta liczba osób zakażonych. W związku z tym miasto i stan Nowy Jork oraz inne sąsiadujące stany, jak Pensylwania i New Jersey, wprowadziły restrykcje. Zamknięto szkoły, restauracje i bary. Wspomina się o tym, że częściowo obszary metropolitarne, takie jak Nowy Jork, mogłyby być zamknięte, jeśli chodzi o przemieszczanie się ludzi, nie mówiąc już o systemie komunikacji miejskiej, który obsługuje Nowy Jork, i jest to właściwie główny środek lokomocji tutejszej populacji.
Jesteśmy zobligowani do obserwacji i wydawania zaleceń, a następnie przekazywania tych informacji naszym obywatelom i Polonii, która tutaj mieszka, dlatego że każde miasto ma...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: