Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
W Finlandii uchylają ograniczenia w przemieszczaniu się
Premier Finlandii Sanna Marin poinformowała na konferencji prasowej, że zostały uchylone nadzwyczajne ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców między regionem stołecznym a resztą kraju (wprowadzone 30 marca). Te restrykcje dotyczyły około 30 proc. mieszkańców kraju. Zostały wprowadzone, ponieważ obszar ten był uważany za centrum epidemii – potwierdzono w nim prawie 60 proc. przypadków zakażeń koronawirusem w Finlandii. Po uchyleniu ww. restrykcji rząd jednak nadal zaleca mieszkańcom pozostawanie w domach i unikanie zbędnych podróży.
 
Austria otwiera nieduże sklepy
Decyzją rządu Austrii, od 14 kwietnia wznowiły działalność sklepy o powierzchni do 400 m² oraz centra budowlano-remontowe. Na terenie sklepów klienci muszą utrzymywać między sobą minimum metr odstępu, a personel musi kontrolować, żeby na terenie sklepu przebywała maksymalnie jedna osoba na każde 20 m². Rząd rozważa wznowienie działalności kolejnych kategorii firm handlowych i usługowych – od początku maja.
 
Kwarantanna po francusku
Prezydent Emmanuel Macron przedłużył powszechną kwarantannę do 11 maja. Po tym dniu władze będą stopniowo otwierać szkoły i przedszkola, a firmy zaczną wracać do normalnego trybu pracy. Ale restauracje, bary, teatry, kina i inne „miejsca użyteczności publicznej” pozostaną zamknięte najprawdopodobniej do połowy lipca – oświadczył prezydent. Trzy dni wcześniej Bank Francji oszacował, że za każde 2 tygodnie postoju francuskiej gospodarki tegoroczny PKB będzie niższy o 1,5 proc.
 
Poważne naruszenie wolności religijnej
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł (w związku ze skargą jednego katolika z Hesji), że wprowadzony przez rządy krajowe i rząd federalny zakaz sprawowania jakiejkolwiek publicznej mszy świętej...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: