Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
„Podwyższanie podatków nie jest dobrym pomysłem”
Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire powiedział w parlamencie, że w tym roku Francja „prawdopodobnie doświadczy największej gospodarczej recesji od końca II wojny światowej” (spadku o co najmniej 5 proc. PKB), więc „w obecnej sytuacji podwyższanie podatków nie jest dobrym pomysłem”.
 
Dzielny przedsiębiorca
Według TV RAI, właściciel zamkniętej w marcu restauracji rybnej i dwóch kutrów rybackich z Varazze koło Genui, w końcu marca sprowadził z Chin maszynę do produkcji ochronnych maseczek. Produkuje ich ponad 280 tys. sztuk dziennie. Davide Petrini zaangażował się w ich produkcję, bo uznał je „za artykuł pierwszej potrzeby”. Kupił na portalu sprzedażowym i sam sprowadził maszynę, zapłacił za nią 70 tys. euro, za jej transport 42 tys. euro, a 30 tys. euro wydał na opłaty celne i podatek VAT, z których we Włoszech nie został zwolniony. W telewizji Petrini wyjaśniał, że mimo złożonego wniosku, do tej pory nie otrzymał żadnej pomocy państwa i nie podpisał żadnego rządowego kontraktu, bo na przeszkodzie temu stanęła państwowa biurokracja. Mimo to jego maszyna pracuje 24 godziny na dobę.
 
W Danii mniej ograniczeń
Premier Danii M. Frederiksen zapowiedziała zniesienie od 15 kwietnia niektórych ograniczeń związanych z epidemią. Władze zamierzają ponownie otworzyć placówki dziennej opieki medycznej i szkoły dla dzieci od pierwszej do piątej klasy, jeśli liczba zakażeń i zgonów wywołanych COVID-19 „pozostanie stabilna”. Premier wezwała do dalszego przestrzegania wytycznych o zachowaniu odległości w kontaktach i higieny. Do dnia ww. zapowiedzi w Danii zmarło 187 zakażonych osób.
 
Rozluźnienie rygorów w Austrii...
Kanclerz rządu Austrii Sebastian Kurz zapowiedział, że od 14 kwietnia w Austrii będzie...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: