Europa w Skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
Włoski zakaz
Rząd Włoch wprowadził zakaz poruszania się środkami transportu publicznego i prywatnego poza miejscem zameldowania lub faktycznego zamieszkania. Wyjątek mają stanowić podróże związane z konieczną pracą i ochroną zdrowia.
 
Zawieszone śluby i chrzty
W związku z pandemią premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń – zbliżonych do włoskich, w tym zakaz opuszczania domów bez konieczności dotarcia do pracy, sklepu czy apteki. Te ograniczenia dotyczą też m.in. świątyń, które mają zostać zamknięte. Zabronione ma być udzielanie chrztów i ślubów, a pogrzeby mogą odbywać się jedynie z udziałem najbliższej rodziny zmarłego. Te restrykcje zostały wprowadzone na razie na trzy tygodnie.
 
Węgierskie firmy zwolnione z podatków
Premier Orbán poinformował, że ponad 81 tys. małych firm produkcyjnych i usługowych zostanie zwolnionych z płacenia podatku dochodowego do 30 czerwca. Dotyczy to także m.in. fryzjerów, elektryków, malarzy, szklarzy czy artystów. Ponadto mają być zawieszone eksmisje z wynajmowanych lokali, konfiskaty mienia i egzekucje spłat zaległych podatków. Tydzień wcześniej rząd zdecydował, że do 30 czerwca małe firmy nie będą musiały płacić składek na węgierski ZUS.
 
Londyn apeluje o produkcję respiratorów
Brytyjski rząd wezwał firmy przemysłowe, aby przestawiły się na produkcję respiratorów – ważnych w ratowaniu życia chorych na Covid-19 – „jeśli tylko mają takie możliwości techniczne”. Minister zdrowia Matthew Hancock powiedział, że w Wielkiej Brytanii jest obecnie tylko 5 tys. respiratorów, a potrzeba ich znacznie więcej. Eksperci szacują, że około 10–20 proc. osób, które zakażą się koronawirusem, będzie potrzebować respiratorów.
 
Hiszpanie nie radzą sobie z epidemią
...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: