Koronawirus – chińska tajemnica. Jaka jest prawdziwa skala pandemii w ChRL

Ponieważ mamy do czynienia z komunistycznym reżimem, możemy nigdy nie poznać prawdziwych danych dotyczących liczby chorych i zmarłych w Chinach w czasie pandemii. Są jednak pewne informacje, które pozwalają nam zrozumieć, jaka naprawdę jest skala epidemii w Państwie Środka.
 
Jeden z lekarzy z Wuhan pracujący w ośrodku kwarantanny w rozmowie z japońską agencją Kyoto zapytany o dane podawane przez chińskie władze dotyczące liczby zachorowań i śmierci z powodu wirusa SARS-CoV-2, odpowiedział: „Nie należy im ufać”.
 
Co podaje internet?
Pod koniec stycznia w chińskim internecine pojawiło się nagranie jednej z pielęgniarek, która mówiła o 90 tys. zakażonych, podczas gdy oficjalne dane podawały liczbę 1975 chorych. O dużo większej – od tej podawanej przez KPCh – liczbie zakażonych mówili także eksperci z Uniwersytetu Hongkońskiego. Gdy Pekin donosił o 2800 przypadkach zachorowań, hongkońscy badacze twierdzili, że jest już 44 tys. chorych. Z chińskimi oficjalnymi danymi nie zgadzają się także zachodni badacze. Raport naukowców z brytyjskich uczelni Uniwersytetu w Lancaster i Uniwersytetu w Glasgow oraz amerykańskiego Uniwersytetu Florydy stwierdza, że na początku lutego liczba zachorowań mogła wynosić 250 tys. w samym tylko Wuhan.
1 lutego internauci na Tajwanie i w Chinach informowali, że chiński gigant Tencent na swojej stronie internetowej zatytułowanej „Obserwator sytuacji epidemiologicznej” na krótko pokazał dane dotyczące koronawirusa w Chinach, które były znacznie wyższe niż oficjalne szacunki. Screeny z licznika, który po kilku godzinach został zmodyfikowany tak, by pokazywał oficjalne dane, mówiły o 154 023 przypadkach zachorowań. To 10 razy więcej niż oficjalne dane z tego dnia. Liczba podejrzanych przypadków wynosiła 79 800, podczas gdy rządowe dane wskazywały ich 4 razy mniej. Wyleczono 268 osoby, a oficjalne dane mówiły o 351. Tencent wskazał na 24 589 przypadków śmiertelnych, a Pekin...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: