Polski specnaz bije Litwinów, czyli rosyjska gra koronawirusem. Kremlowskie tuby i wojna hybrydowa

Polska, Ukraina, kraje bałtyckie, Kaukaz, Europa Zachodnia i USA – 22 stycznia 2020 roku niemal na całym globie rozpoczęła się gigantyczna operacja dezinformacyjna rosyjskich służb specjalnych, związana z epidemią koronawirusa. Cele, jakie chce osiągnąć Moskwa, nie budzą wątpliwości: wywołać chaos i lęk, wzbudzić nieufność obywateli wobec własnego państwa, oczernić USA i NATO.

– Zajmujemy się tym konkretnym przypadkiem, jak i innymi, ale nie mogę zdradzać szczegółów, gdyż działania są w toku – tak o jednym z niedawnych przypadków cyberprowokacji mówi „GP” Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Chodzi o wiadomość rozsyłaną za pośrednictwem Whatsappa i innych komunikatorów o treści: „Wszyscy żołnierze z wyłączeniem jednostek zaangażowanych do zwalczania skutków wirusa otrzymują (obowiązkowe) płatne urlopy, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 od 16 marca 2020 r. Zmiany zostaną wznowione po 2 tygodniach od obowiązkowego zamknięcia. Sprawdź link, aby sprawdzić, czy Twoja jednostka jest na liście [tutaj link]”. Inny wariant tej wiadomości mówił nie tylko o żołnierzach, lecz także o „wszystkich funkcjonariuszach celno-skarbowych, żołnierzach, policjantach i strażakach”. 
Na szczęście podany w wiadomościach link nie powodował żadnych szkód na smartfonie, prowadził jedynie do zdjęcia goryla pokazującego wulgarny gest. Ale inne przypadki dezinformacji – odnotowywane od 22 stycznia na całym świecie, w tym w Polsce – mogły mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Amerykanie z koronawirusem i polski specnaz
Jedną z takich prób była kolportowana w polskich mediach społecznościowych publikacja portalu Niezależny Dziennik Polityczny, znanego z prorosyjskich „wrzutek” medialnych. Artykuł nosił tytuł „USA wysyłają spadochroniarzy do Polski! Poważne zagrożenie dla wszystkich Polaków”. Tekst przestrzegał przed pojawieniem się w naszym kraju amerykańskich...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: