Ideologia zamiast walki z wirusem. Zabójcza niekompetencja. Cyniczny marketing

Gdy było już widać, że sytuacja we Włoszech wymyka się spod kontroli, rząd Hiszpanii nie podjął żadnych środków zaradczych. Co więcej, przedstawiciele władz zachęcali do udziału w wielkiej feministycznej manifestacji. Rząd zamiast walki z wirusem wybrał walkę z patriarchatem. Jeszcze nie wiemy, jakie będą ostatecznie rozmiary tej katastrofy.

W chwili, gdy piszę te słowa, jesteśmy świadkami olbrzymiej akcji wybielania działań – czy też ich braku – lewicowego rządu Pedra Sanchéza Castejóna i przerzucania winy na innych lub na „niemożność” przewidywania. Ci sami dziennikarze, którzy jeszcze tydzień temu wyśmiewali każdego, kto ostrzegał przed nadchodzącym niebezpieczeństwem, teraz chwalą nad niebiosa roztropność i stanowczość premiera. Tymczasem 8 marca aktorzy, politycy, dziennikarze obozu „postępowego” nawoływali do uczestnictwa w setkach feministycznych spędów na terenie całego kraju.

„Ich życie od tego zależy”
Taka była odpowiedź pani minister Calvo na pytanie zadane podczas wywiadu opublikowanego 7 marca. Nie, nie chodziło o to, czy należy ograniczyć życie towarzyskie w ówczesnych warunkach, ani o to, czy warto zaostrzyć środki ostrożności i dbać o higienę. Dziennikarka chciała się dowiedzieć, co należy powiedzieć kobiecie, która waha się, czy brać udział w feministycznej manifie. Ta deklaracja w obliczu wydarzeń, które nastąpiły wkrótce po niej, nabiera makabrycznego wręcz brzmienia. Obliczono, że w samym Madrycie 120 tys. ludzi brało udział w wydarzeniu, na czele z małżonką premiera Sáncheza i z panią minister Montero, prywatnie żoną lidera skrajnie lewicowej formacji Podemos, Pablo Iglesiasa. Po kilku dniach okazało się, że obie panie są zarażone wirusem.
Lekkomyślność nie była domeną wyłącznie hiszpańskiej lewicy. Konserwatywny VOX zorganizował w tych dniach masowe spotkanie w madryckim Vistalegre. Wkrótce opinia publiczna dowiedziała się, że zarażonych jest dwóch liderów partii: Santi...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: