Włoski front. Jaka strategia walki z COVID-19 okaże się najskuteczniejsza?

Włochy na linii frontu. Z dnia na dzień zwiększająca się liczba zachorowań i liczba zmarłych, która przekroczyła nawet tę w Chinach. Wiele osób niestosujących się do nakazów i zakazów. Rząd usiłujący zmusić obywateli do posłuszeństwa i mający kłopot z dostosowaniem rygorystycznych prawideł do szeroko rozumianego zakresu wolności osobistych. Kwestie osłonowe i problemy gospodarki. Wreszcie wybór strategii walki z koronawirusem. To wszystko powoduje, że świat patrzy na Italię ze wzmożoną uwagą.

Nic nie zastąpi osobistego doświadczenia – wiedza i teoretyczne modele znajdują uzasadnienie przez empiryczne potwierdzenie. Ta zasada jest także stosowana w medycynie czy w epidemiologii. Jeśli czyjeś obserwacje nie zostaną poddane procesowi badawczemu, następnie nie zostaną opublikowane w naukowych pismach, a potem uznane za obowiązujące przez instytuty zdrowia publicznego czy WHO, lekarze na całym świecie nie mogą, zgodnie z przyjętymi zasadami, traktować ich poważnie. Dopiero oficjalnie uznany stan wiedzy staje się punktem wyjścia do podejmowania własnych działań i stosowania własnych procedur. To wszystko działa w sytuacji „normalnej”. Co jednak robić, gdy choroba wywoływana wirusem pojawia się nagle i atakuje z szybkością błyskawicy? Czy długi, wielomiesięczny proces budowania wiedzy medycznej, popartej wynikami badań, nie stanowi wtedy przeszkody dla podjęcia natychmiastowych działań?
Do takich wniosków można dojść, obserwując rozwój wypadków we Włoszech, widząc zmiany procedur oraz szukania innej drogi, niezwiązanej z zaleceniami WHO, lecz bazującej na doświadczeniach tych krajów, którym się udało: Chin i Korei Południowej.
 
Wirus był już wcześniej
Debata na temat strategii i wyboru sposobu walki z epidemią jest teraz absolutnie kluczową kwestią. Zacznijmy od Lombardii – regionu, w którym pojawiły się pierwsze ogniska chorobowe. Dzień, w którym się to stało, był najważniejszym momentem w historii...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: