Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Romantyka spod celi
Lokal o nazwie „Czifirnaja” ma zostać niebawem otwarty w centrum Moskwy. Niegrypsującym po rosyjsku tłumaczymy: „czifir” to napój, którego odpowiednikiem jest polski więzienny „czaj” (nie mylić z kolei z rosyjską „herbatą”), a więc specjalny napój ze skoncentrowanej herbacianej esencji, będący ulubionym specjałem szanujących się kryminalistów. Zapowiada się naprawdę romantycznie...
 
Symulantom – nasze twarde „niet”
W Moskwie rosyjski odpowiednik ZUS-u uznał za zdrową i pozbawił wszelkich świadczeń dziewczynkę, która urodziła się bez jednego oka, w wieku trzech lat prawie nie mówi i wymaga specjalistycznego obuwia ortopedycznego. Zapewne, gdyby taki pacjent był płci męskiej, to za 15 lat stanąłby przed komisją wojskową. I zostałby oczywiście uznany za zdolnego do służby. Jako snajper.
 
Kara za nieostrożność
W Niżnym Nowogrodzie wszczęto postępowanie karne przeciwko trzem policjantom, którzy zatrzymali niewinnego człowieka, pobili go, skopali i podrzucili mu narkotyki. Na własne nieszczęście nie zauważyli, że w pobliżu była zainstalowana kamera monitoringu, która zarejestrowała całe zajście. Tylko dlatego nieuważni funkcjonariusze staną teraz przed sądem. I słusznie – za taki brak profesjonalizmu powinni zostać przykładnie i surowo ukarani.
 
Samoobsługa?
Kobieta wioząca trumnę na wózku sparaliżowała ruch na drodze w Anżero-Sudżeńsku w obwodzie kemerowskim. Na pasie ruchu utworzył się spory korek, który opanowali dopiero funkcjonariusze drogówki. „Średnio pogrzeb według najniższej taryfy kosztuje 17 tys. rubli, po odliczeniu 5 tys. zasiłku pogrzebowego. I to bez stypy. Nie wszyscy emeryci mają takie pieniądze” – próbują...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: