Dieripaska i brudne pieniądze Putina. Amerykańska tajemnica oligarchy

Oligarcha miał pomagać prezydentowi Rosji prać brudne pieniądze – to jeden z powodów, dla których administracja USA nałożyła blisko dwa lata temu sankcje na „cara aluminium”. To w zakładach Dieripaski w 2009 roku remontowano rządowego Tu-154, który potem rozbił się pod Smoleńskiem.

Wszystko zaczęło się 6 kwietnia 2018 roku, gdy resort skarbu USA nałożył na 24 rosyjskich oligarchów i urzędników sankcje, co było reakcją na aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku oraz rosyjskie próby ingerowania w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. Sankcje najmocniej uderzyły w Olega Dieripaskę i jego firmy: UC Rusal, En+, EuroSibEnergo i grupę GAZ. Najważniejsze spółki oligarchy są notowane na europejskich i azjatyckich giełdach. Jako że amerykańscy inwestorzy musieli wyprzedawać te akcje, notowania spółek Dieripaski poleciały na łeb, na szyję. UC Rusal na giełdzie w Hongkongu w ciągu paru dni stracił połowę swojej wartości. Stracił też amerykański rynek zbytu (w 2017 roku koncern uzyskał tam 10 proc. swoich dochodów).

Sankcje i pozwy
Do grudnia 2018 roku UC Rusal wykonywał operacje eksportowe tylko dzięki okresowym zgodom OFAC, czyli Urzędu ds. Kontroli Zagranicznych Aktywów – agencji Departamentu Skarbu odpowiadającej za nakładanie sankcji. Na początku 2019 roku administracja USA zgodziła się zdjąć sankcje z UC Rusal, En+ i EuroSibEnergo, gdy Dieripaska zmniejszył w nich swoje udziały poniżej 50 proc. 
Jednak z samego biznesmena sankcji nie zdjęto. Poszedł więc do sądu, twierdząc, że z powodu działań amerykańskiego resortu skarbu stracił 7,5 mld dolarów. Dieripaska pozwał OFAC, ale też – w oddzielnym procesie – wydawców zachodnich gazet, których artykuły na temat oligarchy przyczyniły się do nałożenia amerykańskich sankcji. Urzędnicy z OFAC powoływali się m.in. na artykuł „The Nation”, w którym mowa jest o tym, że Dieripaska musiał kupić w 2005 roku zakłady aluminiowe w Kotorze (Czarnogóra) na polecenie...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: