Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

I po problemie
Na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo popsuły się dwa ostatnie samoloty Suchoj Superjet 100 należące do Aeorofłotu. Nie ma też części, żeby je naprawić. Wcześniej z tego samego powodu zrezygnowały z tych maszyn wszystkie zagraniczne linie. Ale mimo tych drobnych wpadek Superjet i tak zapisał się złotymi zgłoskami w historii jako pierwszy samolot pasażerski zbudowany w Rosji po rozpadzie ZSRS. Konstruowano go prawie 20 lat i wydano na niego 2 mld dolarów. Na pewno był tego wart.
 
Česko czy Čečensko?
Międzynarodowy konflikt wywołał premier Czech Andrej Babiš, który wyraził obawę, że anglojęzyczna nazwa jego kraju „Czechia” może dla niektórych wyglądać jak „Chechnya”. W odpowiedzi przedstawiciel rządu Czeczenii Dżambułat Umarow stwierdził, że Babiš chciał w ten sposób „przypodobać się rusofobicznej i czeczenofobicznej publice na Zachodzie”. Ale z drugiej strony faktycznie głupio byłoby wylądować w Groznym i dowiedzieć się, że to jednak nie jest to miejsce, gdzie podają najlepsze na świecie piwo i knedliki.
 
Czynsz w naturze
Bez zbędnych formalności chciał uregulować kwestię mieszkaniową pewien 56-latek z Kemerowa, który zamierzał stać się szczęśliwym posiadaczem własnego pokoju w hotelu robotniczym. Zamiast jednak rozliczyć się pieniędzmi, zaproponował barter – oferując za wymarzone metry kwadratowe kilogram heroiny. Transakcję udaremniła policja, ale dzięki jej interwencji mężczyzna i tak nie będzie musiał martwić się o dach nad głową. Przez najbliższe 11 lat.
 
Kara za uprzejmość
Innej reakcji na swoją uprzejmość oczekiwała młoda moskwianka, którą przygodnie spotkany w metrze mężczyzna poprosił, żeby... zademonstrowała mu...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: